Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in iştirakiyle gerçekleştirilen açılış töreninde, merhum Alev Alatlı’nın kızı Kapadokya Üniversitesi (KÜN) Mütevelli Heyeti Başkanı Funda Aktan, Rektör Prof. Dr. Hasan Ali Karasar ile Öğrenci Dekanı Arda Çakır da yer aldı.

Nar Belediyesi ekipleri sahada Nar Belediyesi ekipleri sahada

Açılış töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanı Bakan Yusuf Tekin, Kuzeyşehir Eğitim ve Sanat Merkezi'ne Alev Alatlı isminin verilmesinin çok önemli ve özel olduğunu vurgulayarak, “Alev Alatlı’nın adı burada yaşayacak. Burası Alev Alatlı misyonunu oluşturacak ve düşüncelerinin hayata geçmesine katkı sağlayacak. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Merkezin açılışında duygulu anlar yaşayan Alev Alatlı’nın kızı ve KÜN Mütevelli Heyeti Başkanı Funda Aktan da annesi Alev Alatlı’nın bu açılışta bulunmayı çok isteyeceğini dile getirerek, “Kendisini burada temsil etmekten gurur duyuyorum. Bu eserin ete kemiğe bürünmesinde emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Başkanımız Fatma Şahin ile annemin ilişkisi çok farklıydı.” ifadelerini kullandı.

KÜN Rektörü Prof. Dr. Hasan Ali Karasar, Alev Alatlı’nın hayatında en çok önem verdiği konulardan birinin mesleki eğitim olduğunu aktararak, “2000’li yılların ortasında Anadolu’nun ücra bir köyünde Kapadokya Meslek Yüksek Okulunu kurmuştu. Benim yüce Allah’tan niyazım; bu merkezde nice çocukların şenlenmesi, yetişmesi, mesleki eğitim almasıdır.” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından Kuzeyşehir Alev Alatlı Eğitim ve Sanat Merkezi'nin açılışı, kurdele kesimi ile yapıldı.

Gaziantep’in Şehitkamil ilçesine bağlı Kuzeyşehir’de açılışı gerçekleştirilen merkezde, mesleki eğitim ve etüt kursları alanında 23 derslik, mahalle anaokulunda 5 sınıf, 50 kişilik kütüphane, 112 kişilik konferans salonu, 200 kişilik taziye evi ve kadınlara yönelik spor salonu bulunuyor.

Sm 2Sm 8

Kaynak: HABER MERKEZİ