Çocuklar, 23 Nisan Çocuk Şenliği ile bayramı doyasıya yaşadı Çocuklar, 23 Nisan Çocuk Şenliği ile bayramı doyasıya yaşadı

MR cihazının yanı sıra, hastaların daha konforlu ve ferah bir ortamda MR çektirecekleri yeni bir MR ünitesi de yapıldı.

Başhekim Uzm. Dr. Macit Yalçın, MR cihazının hastalıkların teşhisinde sıklıkla kullanılan ve oldukça önemli bir tetkik olduğunu söyledi.

Hastanedeki MR cihazının uzunca yıllardır kullanıldığını aktaran Yalçın, “24 saat kesintisiz hizmet veren bir cihaz olması nedeniyle haliyle yıpranmıştı ve teknolojisi de nispeten eskimişti. Yeni nesil teknolojiye sahip, yapay zeka ile çekim kalitesini artırabilen, daha sessiz ve daha hızlı çekim yapabilen, daha geniş olması nedeniyle kilolu hastaların çekimlerine uygun olan ve daha önceki cihazın yapamadığı özellikli çekimleri yapabilen bir MR cihazının kurulumunu hastanemize yapmış bulunuyoruz.” diye konuştu.

“YENİ CİHAZ, MR RANDEVU SORUNUMUZU ORTADAN KALDIRMAKTA”

Eski cihazın bulunduğu fiziksel mekânın yetersizliklerini gidermek için çok geniş bir alanda, bekleme salonu ve soyunma kabinleri olan ve sadece MR için ayrılmış bir ünite ile hizmet vereceklerini de belirten Yalçın, “Manyetik alan olması nedeniyle eski MR odamızda sağlayamadığımız merkezi oksijen desteğini ve hastaların EKG, puls oksimetre, kan basıncı gibi yaşamsal fonksiyonların izlenebildiği MR uyumlu bir hasta başı monitör sistemini de ünite içerisinde kurduk.  MR odalarında manyetik alan bozulmasın diye ışıklandırma çok az yapılmaktaydı ve karanlık alan korkusu olan hastalar bu durumdan olumsuz etiketlenmekteydi.  Manyetik alanı bozmayacak özel aydınlatmalarla çekim odasını çok aydınlık hale getirdik ve MR cihazına ait özel havalandırma ile de ortam havasını destekledik. Böylece kapalı alan korkusu olan hastaların korkmadan çekim yaptırmalarına olanak sağlamış olduk. Üst düzey bir cihaz olması nedeniyle elde edilen görüntüler tüm doktorlarımız tarafından memnuniyetle karşılandı. Ayrıca çekim hızının daha fazla olması ve arıza oranında daha düşük olması da MR randevu sorunumuzu ortadan kaldırmaktır.” İfadelerine yer verdi.

428601352 928234599310609 421520519132300631 N

Muhabir: MEHMET GÜNAY