Avlanma usul ve esasları hakkında alınan karar, 28 Temmuz tarihli ve 32262 sayılı 1. Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre; Merkez Av Komisyonu tarafından avın açılış ve kapanış tarihleri, avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitleri, avlanma günleri, avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahaları, av dönüşünde avcıların taşıyacakları av hayvanı miktarı, devlet ve genel avlaklarda avlanmayla ilgili hususları, avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan araçlar, gereçler ve özellikleri ile mücadele amaçlı avlanma usulü belirlendi.

Avcılar için avlanma tüm bölgelerde aynı gün olmak üzere 26 Ağustos’ta bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacak.

Alınan karar uyarınca Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde, idari tatiller de dahil olma üzere av yapılabilecek. Ayrıca yaban domuzu avı Salı günü de yapılabilecek.

Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin Doğa Koruma ve Milli Parklar İl Şube Müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekiyor.

Avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulamasından (AVA) ve 0850 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra, genel ve devlet avlaklarında avlanabilecek.

Genç Nevşehirliler Derneği’nden Vali Fidan’a ziyaret Genç Nevşehirliler Derneği’nden Vali Fidan’a ziyaret

Avcıların, Merkez Av Komisyonunun Resmi Gazete’de yayımlanan 22 sayılı Kararındaki yer alan diğer avlanma esas ve usullerine uymaları zorunludur. 

Kaynak: HABER MERKEZİ