Açılması planlanan hakem kursuna 17-30 yaş arasındaki adaylar katılabilecek. 40 kişinin müracaat etmesi halinde açılacak kursun tarihleri katılım sayısına ulaşıldığında belirlenecek.

Kursa katılmak isteyenlerin dilekçe ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne şahsen başvurmaları gerekiyor.

Kursun son başvuru tarihi 7 Ekim olarak belirlendi.

Hakem kursuna katılmak isteyen adaylar, Basketbol İl Temsilciliğinin 0538 450 12 93 numaralı bilgi hattından detaylı bilgileri alabilecek.

Ayrıca kurs tarihinin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından değiştirilebileceği belirtildi.

KURSA KATILMAK İÇİN ARANAN ŞARTLAR:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, lise veya dengi okulda okuyor ya da lise veya dengi okuldan mezun olmak, 17 yaşından gün almış ve 31 yaşından (yaş hesabında içinde bulunan takvim yılının 31 Aralık tarihi baz alınır) gün almamış olmak, (En az 5 yıl lisanslı basketbol oynayan ve milli olmuş sporcularda yaş şartı aranmaz), adli sicil kaydı bulunmamak, disiplin kurulunca 6 ay veya daha uzun süreli cezalandırılmamış olmak, yukarıdaki şartları taşıyan ve kursa düzenli devam edenler, kurs sonunda yazılı sınavına tabi tutulurlar. MHGK tarafından hazırlanan sınav soruları, sınav sırasında ve yerinde bütün sınava katılanların huzurunda açılarak, Kurs Direktörü denetiminde adaylara dağıtılır ve sınav bitiminde toplanan sınav kâğıtları görevli Kurs Direktörü tarafından MHGK ya değerlendirilmek üzere gönderilir. Kurs sonunda yazılı sınavdan en az 70 puan alarak başarılı olanlar Aday Hakem olurlar ve bu talimat uyarınca müsabakalarda görevlendirilirler.