NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi’nde başlayan ve 29 Kasım 2 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek olan kongrenin açılışına, NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mutluhan Akın, Pediatrik Üroloji Derneği (PEDURE) Başkanı Prof. Dr. Nizamettin Kılıç, Kongre Başkanı Prof. Dr. Keramettin Uğur Özkan, Kongre Sekreteri Doç. Dr. Murat Uçar, Türkiye ve Azerbaycan’dan 200’e yakın Çocuk Cerrahisi ve Çocuk Ürolojisi uzmanları katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrenin açılışında konuşan Kongre Başkanı Özkan, NEVÜ’nün ev sahipliğinde düzenledikleri ve Cumhuriyetin ikinci yüzyılının ilk kongresi olan “13. Ulusal Pediatrik Üroloji Kongresi’nin heyecan ve mutluluğunu hep birlikte yaşadıklarını ifade etti.

“BÖLGEMİZ VE ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİLİMSEL ÇALIŞMALAR YÜRÜTMEKTEYİZ”

Yükseköğretim Kurulunun (YÖK) belirlediği ‘‘Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Programı” hedefleri dâhilinde  “Doğal ve Kültürel Miras Turizmi” alanında ihtisas üniversitesi olduklarına değinen Rektör Yardımcısı Akın, sağlık alanında da ihtisaslaşan bir üniversite olmak için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Üniversitenin yürüttüğü eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda gerçekleştirilebilecek etkinliklere ev sahipliği yapabilecek güçlü bir alt yapıya da sahip bir üniversite olduğunu aktaran Akın, “Ayrıca 2021 yılında YÖK tarafından ‘Doğal ve Kültürel Miras Turizmi’ alanında ihtisaslaşan bir üniversite olarak, bu doğrultuda bulunduğumuz şehir başta olmak üzere bölgemiz ve ülkemiz için önemli bilimsel çalışmalar yürütmekteyiz. Üniversite olarak bundan sonraki önemli hedeflerimizden birisi de ‘Sağlık Alanı’nda da ihtisas üniversitesi olmak. Bu alanda da üniversitemiz bünyesinde Semra ve Vefa Küçük Sağlık Bilimleri Fakültemiz, Diş Hekimliği Fakültemiz,  Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuz ile birlikte ağız ve diş sağlığı alanında halkımıza hizmet sunmaya başlayan Ağız ve Diş Sağlığı Uygulama ve Araştırma Merkezimiz bulunmakta. Diğer taraftan kampüsümüz içerisinde yeni Diş Hekimliği Fakültemiz ile Eğitim ve Hastane binamızın inşası devam etmekte.” diye konuştu.

PEDURE Başkanı Kılıç’ın açılış konuşmasının ardından kongrenin oturumlarına geçildi.

Tahiroğlu Eğitim Fakültesine profesör olarak atandı Tahiroğlu Eğitim Fakültesine profesör olarak atandı

2-412

Kaynak: HABER MERKEZİ