Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) onayında, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) organizasyonu ve TÜBİTAK desteği ile bu yıl 11’incisi düzenlenen Kimya Ar-Ge Proje Pazarı Ödül Töreni Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirildi.

Bu yıl, “ilaç”, “medikal ürünler”, “boyalar ve yapıştırıcılar”, “plastik ve kauçuk”, “kozmetik-sabun ve temizlik ürünleri” ve “temel kimyasallar” olmak üzere 6 ayrı kategoride toplam 136 proje başvuru yaptı.

NEVÜ Rektörü Aktekin’den Regaip Kandili mesajı NEVÜ Rektörü Aktekin’den Regaip Kandili mesajı

Her kategoride finalist olan projelerin belirlenmesi ile finalistlerden, jüri tarafından gerçekleştirilen değerlendirme sonucunda belirlenen kategori birincileri 75 bin TL, ikincileri 50 bin TL ve üçüncüleri 25 bin TL para ödülü almaya hak kazandı.

Yürütücülüğünü NEVÜ Avanos Güzel Sanatlar Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Cevahir Altınkaynak’ın yaptığı “Doku rejenerasyonunu hızlandıran nanobiyoteknolojik ürün geliştirilmesi” başlıklı projesi, ödül töreninde ‘Temel Kimyasallar’ kategorisinden en iyi 3. proje seçilerek 25 bin TL ödüle layık görüldü.

Altınkaynak’ın yürütücülüğünü yaptığı “Diaintegra” başlıklı diğer projesi ise ‘Medikal Başarı Hikayesi’ kategorisinden ödüllendirilerek teşekkür plaketi verilmeye layık görüldü.

YÖK tarafından ‘Doğal ve Kültürel Miras Turizmi' alanında ihtisaslaşan üniversite olarak her bir bilim insanının ortaya koyduğu bilimsel çalışmayı desteklediklerini söyleyen NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, ‘11. Kimya Ar-Ge Proje Pazarı’nda ödül alan Altınkaynak’ı tebrik ederek, özverili çalışmalarının artarak devam etmesi temennisinde bulundu.