Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü katkılarıyla NEVÜ Satranç Kulübü ile Türkiye Satranç Federasyonu Nevşehir İl Temsilciliği organizatörlüğünde 24-25 Aralık 2022 tarihlerinde NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi’nde 8 yaş ve altı, 12 yaş ve altı ve açık olmak üzere 3 kategoride 90 sporcunun katıldığı “1. Geleneksel Satranç Turnuvası”  gerçekleştirildi. 

NEVÜ Rektörü Aktekin’den MSÜ Rektörü Afyoncu’ya ziyaret NEVÜ Rektörü Aktekin’den MSÜ Rektörü Afyoncu’ya ziyaret

Farklı illerden 12 sporcunun katılımıyla düzenlenen turnuva sonunda dereceye giren sporculara düzenlenen törenle ödülleri verildi. Törene; NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin,  Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhsin Özdemir, Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Şube Müdürü Ünal Kitapçı ve Satranç İl Temsilcisi Çağrı Türkçü, turnuvaya katılan sporcular ve aileleri katıldı.

Ödül töreninde konuşan NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, üniversite olarak ulusal ve uluslararası satranç, basketbol, tenis, futbol,  tırmanış,  voleybol, masa tenisi ve hentbol gibi daha birçok alanda farklı sportif faaliyetlerin gerçekleştirildiği gelişmiş fiziki imkanlara sahip bir üniversite olduklarını söyledi.

Aktekin, “Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından ‘Doğal ve Kültürel Miras Turizmi' alanında ihtisaslaşan ve öğrenci odaklı eğitim sistemini benimseyen üniversite olarak,  öğrencilerimizin kendilerini her alanda geliştirebilmeleri için bilimsel, kültürel ve sportif faaliyetler gerçekleştirmeye de özen gösteriyoruz. Bu kapsamda üniversitemiz bünyesinde değişik alanlarda faaliyet gösteren 57 öğrenci kulübümüz ve 12 öğrenci topluluğumuz bulunmakta ve bunların yürüttükleri faaliyet ve çalışmaları da her daim destekliyoruz.  Üniversitemizde öğrenci kulüpleri arasında üye sayısı bakımından önemli bir yeri olan NEVÜ Satranç Kulübü’nden 10 öğrencimiz de bu turnuvaya katılarak yarıştı. Öğrencilerimizin ilk defa resmi bir turnuvada yer alması kendileri kadar bizleri de gururlandırdı. Ben bu vesileyle turnuvanın düzenlenmesinde emeği geçen herkese ve katılan tüm sporculara şahsım ve üniversitem adına bir kez daha teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Rektör Aktekin, Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhsin Özdemir ile birlikte turnuvada dereceye giren sporcuları tebrik ederek, kendilerine ödüllerini verdi.