NEVÜ Fen Edebiyat Fakültesi Prof. Dr. Zeynep Korkmaz Konferans Salonu’nda düzenlenen konferansa; Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ensar Çetin, NEVÜ akademik ve idari personeli ile öğrencileri katıldı.

Sosyoloji Topluluğu Başkanı Tutku Mercan’ın sunumuyla başlayan konferansın açılış konuşmasını yapan Sosyoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Yazgan, biyolojik farklılıklarından dolayı toplumsal alanda sosyal, ekonomik, mekânsal düzeyde birçok zorlukla karşılaşan engellilerin dünyasının kapılarını aralayabilmek ve bu zorlukların aşılmasında sosyologların neler yapabileceğinin ipuçlarına ulaşmak için konferansın düzenlendiğini belirtti.

Konuşmacılardan İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hamza Kurtkapan, engellilik ile ilgili sosyolojik nitelikte kavramsal ve kuramsal bir çerçeve çizdikten sonra Türkiye’de engelliler ile ilgili temel istatistiki verileri paylaştı. Doç. Dr. Kurtkapan, engelli istihdamı, engelli yoksulluğu, engelli bireylerin eğitim kurumlarında ve aile içi iletişim süreçlerinde karşılaştıkları sorunlar hakkında bilgiler verdi. Kurtkapan, belirtilen sorunların sosyologların aktif bir şekilde rol aldığı ve sosyal modelin benimsendiği sosyal politikalar ve uygulamalar aracılığıyla hafifleyeceğini vurguladı.

NEVÜ Eğitim Fakültesi öğrencilerinden mezuniyet konseri NEVÜ Eğitim Fakültesi öğrencilerinden mezuniyet konseri

İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Öğr. Gör. Gamze Ertürk Uzunoğlu da konuşmasında, engellilere yönelik uygulamalarda medikal süreçlerin önemine değinerek medikal süreçlerin sosyologların yer aldığı uygulamalarla desteklenmesinin daha verimli sonuçlar üreteceğini belirtti.

Kaynak: HABER MERKEZİ