NEVÜ öğrencilerine teknik gezi düzenlendi NEVÜ öğrencilerine teknik gezi düzenlendi

22-23 Nisan tarihleri arasında üç oturum halinde gerçekleştirilen Yükseköğretimde Bilgi Sorunu Eleştiri ve Teklifler Çalıştayı’na Türkiye'nin farklı üniversitelerinden akademisyenler, araştırmacılar ve öğrenciler katıldı.

NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapılan çalıştayın kapanışında konuşan NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, önemli bir çalıştaya ev sahipliği yaptıklarına dikkat çekti.

Rektör Aktekin çalıştayda tarihsel, toplumsal ve kültürel hafıza mefhumu üzerinde dururken; dijitalleşme, küreselleşme olguları etrafında bilgi kavramının yeniden ele alınması gerektiğini ifade etti. Bu çerçevede yükseköğretim kurumlarının salt bilgi aktarma, yetenek kazandırma, ihtisaslaşma mekanları olmadığını vurgulayan Rektör Aktekin aidiyet, mensubiyet ve mükellefiyet bilincini inşa eden yükseköğretim kurumlarına duyulan ihtiyaç üzerinde durdu. Konuşmasının sonunda verimli bir çalıştay programı geçirdiklerini belirten Rektör Aktekin çalıştaya katılan bilim insanlarına teşekkür etti.

22 Nisan Pazartesi günü gerçekleşen I. Oturumda “İslam İnsanlığa Bugün Bilimlerin Gelişmesi ve Karşılaşılan Büyük Sorunların Çözümlenmesi İçin Nasıl Teklifler Sunuyor/Sunabilir”, II. oturumda “İlimler Tasnifi, Fakültelerin Yapısı ve Ortak Dersler”, 23 Nisan Salı günü gerçekleşen III. oturumda ise Mevcut Üniversite Yapısının Tartışılması Toplum, Siyaset ve Üniversite İlişkileri” konuları üzerine katılımcılar görüşlerini dile getirdi.

Çalıştay, katılımcılara Rektör Prof. Dr. Semih Aktekin tarafından katılım belgelerinin verilmesinin ardından hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Kaynak: HABER MERKEZİ