NEVÜ Rektörü ve Kapadokya Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Semih Aktekin Üniversiteleri sahip oldukları nitelikli araştırmacı alt yapısı sayesinde bulundukları bölgenin bilgi üretim kaynakları olduğunu söyledi.

Üretilen bilginin, yararlı olabilmesi için sistematik bir biçimde yönetilmesi gerektiğini de aktaran Aktekin ,” Üniversite kaynaklı teknolojilerin toplum yararına ekonomik değere dönüşümleri ancak planlı bir fikri ve sınai mülkiyet yönetimi ile mümkün olmakta. Üniversitemiz bu konuda önemli çalışmalar yaptı ve yapmaya da devam etmekte. 2021 yılında üniversitemize ait teknolojiler Patent ve Teknoloji Portföy kitapçığı halinde basılmış ve ilgili kişilere iletilmişti. 2022 yılında aldığımız karar ile Teknoloji Transfer Ofisini üniversitemiz tüzel kişiliği altında yeniden yapılandırdık. Bu sayede araştırmacılarımıza daha verimli ve etkili bir hizmet sunmaya başladık.” dedi.

“GELİRİN YÜZDE 70’İNİ ARAŞTIRMACILARIMIZA ÖDEME KARARI ALDIK”

NEVÜ’nün fikri ve sınai mülkiyet haklarına büyük önem verdiğini ve araştırmacılarını yeni patentler üretmeleri konusunda da teşvik ettiğini belirten Aktekin, “Bu kapsamda 2022 yılında yenilediğimiz ‘Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Yönergemiz’ ile yapılan buluşlar kapsamında elde edilen gelirin yüzde 70’ini araştırmacılarımıza ödeme kararı aldık. Teknoloji Transfer Ofisimiz, buluş bildirimlerinin ön araştırmasını yapmakta, ticarileşme yol haritasını çıkarmakta, tüm tescil süreçlerini yürütmekte ve nihai olarak lisanslama yapmakta. Özetle, üniversitemiz buluş gerçekleştiren tüm personeline ve öğrencilerine patent sürecinde tam destek vermekte” diye konuştu.

“AKTEKİN’DEN HOCALARA TEBRİK”

Geçilen üç yılda attıkları önemli adımların meyveleri olgunlaşmaya başladığını da aktaran Aktekin, “Üniversitemiz Elektrik - Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ali Kürşad Görür’ün baş buluşçusu olduğu “Çipsiz RFID Etiketler İçin 5 Frekans Kodlu Çoklu Rezonatör Devresi”, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından tescillendi. Başarılı çalışmalarından dolayı patentin buluşçusu olan tüm hocalarımızı ayrı ayrı tebrik ediyor, bu vesile ile tüm araştırmacılarımızı Teknoloji Transfer Ofisimize buluş bildirimi yapmaya davet ediyorum” ifadelerine yer verdi.

PATENT’İN ÇALIŞMASI NEVÜ’DE YÜRÜTÜLDÜ VE BAŞARIYLA SONUÇLANDIRILDI

patentin baş buluşçusu Görür, son yıllarda dünyadaki çip krizi nedeniyle çipsiz elektronik devreler ve sistemlere yönelik hem akademik hem de endüstriyel çalışmaların hız kazandığını söyledi.

Görür şöyle devam etti, “Nesne takip ve tanılama alanında en önemli teknolojilerden biri olan Radyo Frekans Tanımlama-Radio Frequency Identification (RFID) sistemlerin de çipsiz etiketlerle kullanılabilmesine yönelik son yıllarda önemli ilerlemeler kaydedilmişti. Çipsiz RFID etiketler, günümüzde her alanda kullanılan barkod teknolojisine göre önemli avantajlara sahip. Barkod okuyucuların barkoda oldukça yaklaştırılması ve görüş alanında olması gerekirken, bu durum RFID etiketlerde daha esnek. Yani çipsiz RFID etiketler, görüş alanı ve mesafe açısından barkodlara önemli bir alternatif. Çipsiz RFID etiketlerdeki en önemli sorun ise bit kapasitesinin artırılması olup, ‘Çipsiz RFID Etiketler İçin 5 Frekans Kodlu Çoklu Rezonatör Devresi’ başlıklı patent bu probleme yönelik önemli bir geliştirmeyi beraberinde getirmekte. Literatürde tek rezonatörde frekans değişikliği olmaksızın en çok 4 frekans kodu üretilebilirken, bu tasarımda 5 frekans kodu üretilebilmekte.  Söz konusu patent NEVÜ Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde yürütülmüş ve başarıyla sonuçlandırılmış 119E476 nolu ve ‘Çok-Bitli Frekans-Kodlu Çipsiz RFID Etiket Tasarımı’ başlıklı TÜBİTAK 1001 projesi kapsamında gerçekleştirildi.”

2-364

Editör: Mehmet Günay