Nevşehir Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya'da nisan ayında 10 günlük uçuşta bin 337 sıcak hava balonu havalanırken, 30 bin 282 kişi de Kapadokya’yı gökyüzünden izleme fırsatı buldu.

2022 yılının aynı döneminde sıcak hava balonları 18 gün havalanırken, 2 bin 159 uçuşta 45 bin 379 yerli ve yabancı turist Kapadokya’yı kuş bakışı izlemişti.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Kapadokya Slot Merkezi’nin onay verdiği günlerde sabahın erken saatlerinde havalanan sıcak hava balonlarına binen turistler peribacalarını, birbirinden ilginç vadileri ve açık hava müzelerini gökyüzünden görme imkanı buluyor.

Nisan ayında ki düşüşlerin olumsuz havadan kaynaklandığını söyleyen Royal Balloon Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dinler,  “2022 yılını sıcak hava balon uçuşları açısından rekor ile kapattık. Hedefimiz rekorları bir üst seviyeye çekmek ve yeni bir rekor yılı oluşturmaktı. Her ne kadar mart ve nisan ayında doluluk oranlarımız yüksek olsa da meteorolojik şartlar nedeniyle öngörülen uçuş sayımızın altında kaldık. Mayıs ve haziran aylarında doluluk oranlarımız çok yüksek. Aylık uçuş sayılarımızın 15-20 bandının altına düşmemesini bekliyoruz. Gelecek dönemler için iyimseriz. Umarım toplam yolcu sayısını 700 bin civarında kapatarak yeni bir rekora imza atacağız.” dedi.

Balonların olumlu hava şartlarında havalandığını söyleyen Sıcak Hava Balon Pilotu Kemal Söyler de, “Bugün kalkış alanımız Kızılçukur Vadisi. Bugün rüzgar sakin olduğu için bu bölgeyi tercih ettik. Daha çok sakin havalarda uçuş oluyor. Balon rüzgara tabi bir araç olduğu için 10 natın üzerinde balon uçuşları olmuyor. Turizm sezonu açılmaya başladı. Yaz sezonuna giriyoruz. Bu nedenle uçuşlar artacak.” şeklinde konuştu.

Annesinin hayalini gerçekleştirmek için Isparta’dan Kapadokya bölgesine gelen Kaan Sezgin de, “Annem uzun zamandır Kapadokya’ya gelmek ve balona binmek istiyordu. Bu gün annemin hayalini gerçekleştirdik, gün doğumunu yakaladık. Kapadokya zaten çok güzel. Balonların bu şekilde hareketi gerçekten muazzam.” dedi.

Venezuella’dan gelen Krystal Stelling de, Kapadokya bölgesine ilk defa geldiğini ve muhteşem manzara karşısında büyülendiğini söyledi. İHA

AW887982_05

AW887982_06

Editör: Ravza Nur Baydemir