Bu yıl üçüncüsü düzenlenen ve Gülşehir – Avanos üzerinde gerçekleşen “Patates Günleri Fuarı”nın açılışı yoğun katılımla gerçekleşti.

Türkiye patates üreticilerinin bir araya gelerek bilgi paylaşımında bulunmasını amaçlayan “Patates Günleri Fuarı”na Nevşehir Valisi Ali Fidan, AK Parti Nevşehir Milletvekili Süleyman Özgün, MHP Nevşehir Milletvekili Filiz Kılıç, Almanya Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Birinci Müsteşarı Florian Burkhardt Feder, Nevşehir Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Salaş, Nevşehir Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş, Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Altbirliği (TSÜAB) Başkanı Yıldıray Gencer, patates firmalarının yetkilileri ve yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda üretici katıldı.

“NEVŞEHİR DEPOLAMA ALANIYLA ÖNEMLİ MERKEZLERDEN BİRİSİ”

Fuarın açılış programında konuşan Nevşehir Valisi Ali Fidan, patatesin önemli gıda maddeleri arasında yer aldığını, Nevşehir'in bu ürünün depolanması konusunda şehir olarak ön plana çıktığını belirtti.

Nevşehir'in turizmin yanı sıra tarım alanında da başarılı çalışmalara imza atılan bir yöre olduğunu kaydeden Fidan, "2022 yılı verilerine göre ilimizde 280 bin ton patates üretildi. Bu rakamla patatesin en çok üretildiği iller arasında sekizinci sıradayız. Nevşehir, yaklaşık 2 milyon tona yakın depolama alanıyla da önemli merkezlerden birisi." dedi.

“SERTİFİKALI TOHUMUN KULLANILMASI OLMAZSA OLMAZIMIZDIR”

Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği Başkanı Yıldıray Gençer de fuarın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Bu tür fuarların ürünlerin tanıtımı açısından önemli olduğuna dikkati çeken Gençer, "Dünyada iklim çok hızlı değişiyor. Özellikle pandemiden sonra gıdanın önemi bir kez daha ortaya çıkmış durumda. Artık tüm dünya güvenilir ve sağlıklı gıdaya ulaşmak için çalışmaya başladı. Bunun temeli, anahtarı tohumluktadır. 90'dan fazla patates çeşidi burada görücüye çıktı. Sertifikalı tohumun kullanılması olmazsa olmazımızdır. Ülkemizde ekili bütün alanlarda sertifikalı tohumların kullanılması gerekmektedir." diye konuştu.

“AMACIMIZ HEDEFİMİZ TÜM PATATES SEKTÖRÜNÜ BİR ARAYA GETİRMEKTİ”

DLG Fuarcılık Genel Müdürü Onur Kiraz ise fuarın 65 bin metrekarelik bir alana kurularak, 90’ın üzerinde farklı patates tohumu çeşidinin ekildiği bilgisini paylaştı.

Patates Günleri Fuarı’nın hedefini, tüm patates sektörünü bir araya getirmek olarak niteleyen Kiraz, “Hem yurt içindeki patates sektörünü hem de yurt dışındaki patates sektörünü. Dolayısıyla bu bağlamda yapmış olduğumuz çalışmalarla yurt dışından, Türki Cumhuriyetlerden, Orta Doğudan ve aynı zamanda Avrupa'dan pek çok patates üretici birliği üyesi, patates üreticileri şu anda alandalar. Ve bizim Türkiye'deki patates sektörüyle mevcut ilişkileri ticari ilişkileri geliştirmek adına bir araya geldiler. Ve bunlara destek olduğunuz için hepinize çok çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından Vali Fidan, Milletvekilleri Özgün ve Kılıç, fuarda yetiştirilen patateslerin sökümünü yaparak, yetkililerden bilgi aldı.

Protokol üyeleri fuarda bulunan stantları da ziyaret etti.

Güneş ve Soysaldı’dan İl Müdürü Yazıcı’ya ziyaret Güneş ve Soysaldı’dan İl Müdürü Yazıcı’ya ziyaret

Patates üreticileri ve ilgililer, 25 Ağustos tarihine kadar ziyarete açık olacak olan fuarda ekimi yapılan ve hasat aşamasına gelen patates çeşitleri, tarım makineleri, sulama sistemleri ve diğer konular hakkında sektör temsilcileri ile bilgi alışverişinde bulunabilecek.

AA-20230823-31981774-31981770-NEVSEHIRDE_DUZENLENEN_PATATES_GUNLERI_FUARI_URETICILERLE_SEKTOR_FIRMALARINI_BULUSTURDU

AA-20230823-31981774-31981767-NEVSEHIRDE_DUZENLENEN_PATATES_GUNLERI_FUARI_URETICILERLE_SEKTOR_FIRMALARINI_BULUSTURDUAA-20230823-31981774-31981769-NEVSEHIRDE_DUZENLENEN_PATATES_GUNLERI_FUARI_URETICILERLE_SEKTOR_FIRMALARINI_BULUSTURDU

WhatsApp Image 2023-08-23 at 18.42.06WhatsApp Image 2023-08-23 at 18.42.11

IMG_0860

Kaynak: RAVZA NUR BAYDEMİR