Çardak köyünde Muhtar Adem Özer’e ait tarlaya gelen Vali Ali Fidan, traktörle patates hasat etti.

İl Sağlık Müdürü Tartar’dan Engelliler Günü mesajı İl Sağlık Müdürü Tartar’dan Engelliler Günü mesajı

Daha sonra eline kovayı alıp işçilerle birlikte tarladan patates toplayan Vali Fidan, havaya kova atarak hasadı kutladı.

Fidan açıklamasında, Nevşehir’in sadece doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle değil bereketli topraklarıyla da önemli bir şehir olduğunu belirterek, “Toplumun yararı için alın teri döken tüm çiftçilere kazançlı hasat sezonu diliyorum. 2022 yılı verilerine göre ilimiz 280 bin ton patates üretimiyle ülke genelinde en çok patates üreten 8'inci il konumunda. Bu yıl da yaklaşık 90 bin dekarlık alanda 360 bin ton civarında rekolte bekliyoruz. Nevşehir patates üretimin yanında depolanmasında da önemli bir potansiyele sahip. Kayadan oyma yer altı depolarımızda yaklaşık 1 milyon 600 bin ton patates depolanabilmekte. Kış boyu tazeliğini koruyarak muhafaza edilmekte ve tüketicinin sofrasına sunulmaktadır." diye konuştu.

Tarla sahibi Adem Özer de hasadın verimli olduğunu söyleyerek, “Rekoltemiz gayet iyi. Tarladan kilogramı 7-8 liradan satışa sunuluyor. Marketlerde de 15-18 liradan tüketiciye satılıyor." dedi.

AW063013_03

Kaynak: İHA