Ünlü matematikçi Pisagor’un en önemli icatlarından biri olan ‘Pisagor Kupası’ bu kez Avanoslu çömlek ustası Mehmet Körükçü’nün elinden çıktı. Milletvekili Çalışkan, Avanos toprağından yapılan ‘Pisagor Kupası’nı bilmeyenler için sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda tanıttı.

Çalışkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Kim yapar diye sordum, ‘Mehmet abi yapar’ dediler. Çok da güzel yaptı, eline emeğine sağlık. Sizinle Avanos’umuzun değerli çömlek ustalarından Mehmet Körükçü ağabeyimizin sanatıyla vücut bulmuş Pisagor’un Adalet Kupası’nı paylaşacağım.

Bu kupanın özelliği şu; içine her kupa gibi suyu dolduruyorsunuz. Kupa daha fazla suyla da doldurulabilir ama belli bir seviyeye geldiğinde kendiliğinden boşalıyor.” ifadelerine yer verdi.

Ayrıca, Milletvekili Çalışkan, kupanın çalışma şeklinden hareketle alınması gereken dersler olduğunu belirterek şunları kaydetti:

“Hep daha fazlasını isteyebilirsiniz ama kapasiteniz belirli bir yere kadardır. Ondan daha fazlasını alamazsınız.

Kızılay Nevşehir’den devamlı kan bağışçılarına madalya Kızılay Nevşehir’den devamlı kan bağışçılarına madalya

Herkes haddini bilmelidir. Haddi aştığınızda sahip olduğunuz her şeyi kaybedersiniz.

Belli bir seviyeye kadar alacağınızı alırsınız ama hep daha fazlasını isteyip aç gözlülük yaparsanız sahip olduğunuzu da kaybedersiniz.

Bir kupa çok şey anlattı. Emeğine sağlık Mehmet Usta.”