Memur-Sen İl Başkanı Harun Öcal'ın kamuoyuna duyurduğu basın açıklamasına Memur-Sen'e bağlı sendikaların şube başkanları ve sendika yöneticileri ile üyeleri katıldı. 

“TEKLİF HALA BEKLENTİNİN BİLE YAKININA ULAŞMIYOR”

Başkan Öcal, 2 yıldır toplu sözleşme masasının toplanmasını, masanın dışında yapılan eksik ve yanlış düzenlemelerle bozulan gelir dağılımı adaletsizliğinin düzeltilmesini, sorunun bütün olarak görülmesini beklediklerini söyledi.

Kamunun, işvereninin beklentilerini ve tekliflerinin haklılığını hala anlamadıklarını belirten Öcal, “Kamu İşvereni ilk teklifini 2 puan artırarak yüzde 25’e çıkarmıştır. Bu ne demektir? Sorunlarınız çözülmesin, enflasyon baskınız devam etsin, maaş artışlarınızı enflasyon farkı belirlesin demektir. Teklif, bu haliyle, Merkez Bankasının 2024 enflasyon tahmininin 8 puan, 2025 için de enflasyon tahmininin 4 puan altında kalmıştır. Kamu İşvereni diyor ki; 2023 yılında enflasyon yüzde 58 çıkacak. Kamu görevlisi yüzde 25 enflasyon farkı alacak. Peki 2024 yılı için beklenti olan yüzde 33 oranına ilişkin neden anlaşılır ya da hak verilir bir cümle kurulmuyor. Neden teklif hala beklentinin bile yakınına ulaşmıyor? Bu durum Kamu İşvereninin kendi verileriyle çelişmesi, kendi ifadeleriyle ters düşmesi ve kendi beklentilerini dahi görmemesi demektir.” diye konuştu.

“EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞINDA HESAP HATASI VAR”

Emekli maaşıyla ilgili feryatları dile getirdiklerini ve ses çıkmadığını belirten Öcal, “Seyyanen yapılan zam emekliliğe yansıtılsın dedik, yine ses yok. Kira yardımı konusundaki teklifimiz, üstelik siyasilerce ifade edilmesine rağmen o da yok. Bu hususların yanı sıra;  Şeflerin, müdürlerin ücret skalası bozuldu, düzeltilsin dedik, ses yok.” ifadelerine yer verdi.

Özel idare ekipleri köylerde sorunlara müdahale ediyor Özel idare ekipleri köylerde sorunlara müdahale ediyor

Akaryakıta gelen zamların ve ulaşıma gelen artışların herkesi zorladığını aktaran Öcal şöyle devam etti, “emtia ürünlerindeki fiyat artışları, insaf sınırını aşan kiralar geçim sıkıntımızı büyütüyor. Sabit gelirliler olarak, alım gücümüz düştü, her geçen gün sosyal maliyet artıyor, psikolojik maliyet aklımızı, enerjimizi sömürüyor.  Bu verilerden hareketle açıkça deklare ediyoruz. Kamu İşvereninin öngörüleri tutmuyor. Enflasyona ezilen değil, enflasyonu ezen bir adım için “refah payı” uygulaması artık şarttır.”

Kaynak: MEHMET GÜNAY