Türkiye'de ilk kez Nevşehir'de yapılacak Türkiye'de ilk kez Nevşehir'de yapılacak

Türk Eğitim Sen (TES) Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç, mecliste görüşülmeye başlanacak Öğretmenlik Meslek Kanununun eksik bulduğu yerlerini kamuoyu ve siyasetçilerle paylaşarak meclis aşamasında öğretmenlerin itibarını artıracak şekilde düzenlenmesi için çaba sarf etmeye devam ediyor.

Eylemsel ve hukusal mücadeleye devam eden TES bugün yayınlanan taslakta daha önceki taslaktaki değişikliğe dikkat çekerek “Şaka mısınız siz” diyerek eleştirilerini sürdürdü.

“MESLEĞİN İTİBARINA EN BÜYÜK DARBEYİ VURUYORSUNUZ”

ÖMK’nın ilk taslağında 30 bin olan gösterge rakamı 18 bin 650’ye düşürüldüğünü belirten Urgenç, Bu durumda Milli Eğitim Akademisine alınacak öğretmenlere verilecek ücret 14 bin 174 TL’ye tekabül ediyor. Resmen öğretmenlerimizle dalga geçiyorsunuz. 30 ile topladığınız bu öğretmenlerimizin; 14bin 174 TL ile ulaşım, kira, beslenme, eğitim ve diğer temel giderlerini karşılamak için nasıl bir mucizevi maharet sergilemelerini bekliyorsunuz? Bir yandan öğretmenin niteliğini ve saygınlığını artıracağız iddiasıyla ortaya çıkıyorsunuz, diğer yandan öğretmenlerimizi asgari ücretin altında modern köle haline getirerek mesleğin itibarına en büyük darbeyi vuruyorsunuz! Kendinize gelin! Gelin, bu sevdadan vazgeçin ve öğretmen olmak için yıllarını vermiş ve KPSS’de başarılı olmuş meslektaşlarımızı doğrudan göreve başlatın.”

Kaynak: HABER MERKEZİ