Nevşehir İl Afet Müdahale planı (TAMP - Nevşehir) kapsamında Avanos’a bağlı Sarıhıdır Köyü Kızılırmak mevkiinde gerçekleştirilen ve gerçeğini aratmayan tatbikatta, senaryo gereği kuvvetli sağanak yağış sonucunda, oluşan selde yaralanan vatandaşlar, ekiplerin yoğun çalışmasıyla kurtarıldı.

Tatbikat, Nevşehir İl Sağlık Müdürlüğü UMKE, İl Ambulans Servisi Başhekimliği, AFAD, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, İl Tarım Orman Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ekipleri, Özel Kapadokya Hastanesi, Versa Hastanesi, Türk Kızılayı Nevşehir Şubesi, İHH ve Beşir Derneği arama kurtarma ekiplerinin katılımları ile gerçekleştirildi.

Senaryo gereği Nevşehir’de şiddetli yağışın ardından sel ve su baskını yaşamış 5 vatandaşın sel suyuna kapıldığı bildirildi. Olayın yaşandığı bölgeye TAMP kapsamında ilgili ekipler sevk edilerek öncelikle sel bölgesinde güvenlik önlemleri alındı. Ekipler, büyük bir kurtarma operasyonu gerçekleştirdi.

Mahsur kalan vatandaşları kurtarmak adına AFAD, jandarma,  112 Ambulans Servisi ve UMKE ekipleri anında olay yerine sevk edildi.

Bölgede kaybolan vatandaş için arama çalışmalarında STK temsilcileri, Nevşehir Kızılayı, İHH ve Beşir ekipleri de destek verdi.

Kurtarılan 4 yaralı vatandaş özel ve devlet hastanelerine sevk edildi, kaybolan 1 vatandaşın cansız bedenine ulaşıldı.

ÇKS’de çiftçiyi sevindiren değişiklik ÇKS’de çiftçiyi sevindiren değişiklik

“AMAÇ, AFET ANINDA HIZLI REAKSİYON GÖSTEREBİLMEK”

İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Mehmet Kayacan yapılan tatbikatla ilgili, “Tatbikatımızın amacı olası afet ve acil durumlarda kurum ve kuruluşların koordinasyonu güçlendirmek, afet anında hızlı reaksiyon gösterebilmek, afet bilinci ve afetlere karşı hazırlıklı toplum oluşmasını sağlamak, bu kapsamda tatbikatımız, katılım sağlayan kurum ve kuruluşlarla işbirliği ve uyum içerisinde gerçekleştirmiş olup başarılı bir şekilde sonlandırılmıştır. ” dedi. 

14-169-424-1851-811

Kaynak: HABER MERKEZİ