Bims Sanayiciler Derneği (BİMSADER) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Sonugelen, çimento fiyatlarına yapılması planlanan zamma tepki gösterdi.

“BİRÇOK FİRMAMIZ 2023 FİYATLARI İLE SATIŞLAR YAPMAKTADIR”

İklimsel tehlike çanları çalmaya başladı İklimsel tehlike çanları çalmaya başladı

Sonugelen, Ramazan Bayramından sonra inşaat sektöründe durgunluk yaşandığını belirtti.

Konut kredi faizlerinin çok yüksek olmasının satışları ciddi şekilde düşürdüğünü aktaran Sonugelen, “Dolayısıyla mevcut devam eden ve yeni başlayacak projelerin ilerlemesini son derece yavaşlatmıştır. İnşaat malzemesi üreticileri ve satıcılarında işlerin durma seviyesine gelmiştir. Bims sektörümüzdede işler yavaşlamış ve talepler minimum seviyeye gelmiştir. Birçok firmamız 2023 fiyatları ile satışlar yapmaktadır. Ürünlerimiz yılbaşından bu yana zamlanmamıştır. Ürünlerimizin en önemli hammaddelerinden biri olan çimentoya temmuz ayı başında zam geleceği söylenmektedir. Bu zam tamamen gereksiz olarak görülmektedir. İşlerin bu kadar yavaşlamaya girdiği süreçte bims fiyatları düşerken çimemto fiyatlarına yapılması planlanan zammın herhangi bir izahı bulunmamaktadır.” İfadelerine yer verdi.

Sonugelen konuşmasına şöyle devam etti; “Pazarda bulunan diğer duvar elemanlarına karşı pazar payımız zaten geride kalmaya başladığı bu süreçte tekrar bir daha çimento zammının gündeme gelmesi sektörümüzü ciddi bir sıkıntıya sokacaktır.  Son zamanlarda elektriğe, doğalgaza ve diğer birçok girdiye zammı bırakın fiyatlar geriye gelmiştir. Çimento fabrikalarının bu yanlıştan dönmelerini istiyoruz. Ülkemiz ekonomisinin bu geçiş sürecini tüm sanayicilerimiz ile dayanışma ile daha rahat geçirebiliriz.”

Kaynak: HABER MERKEZİ