Programda ilkokul 3. sınıftaki yaklaşık 5 bin öğrencinin test ve ölçümleri gerçekleştiriliyor.

Çalışmalar, Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünün koordinesinde uzman antrenörler ve beden eğitim öğretmenleri tarafından yapılıyor.

Nevşehirli güreşçiler Milli Takıma seçildi Nevşehirli güreşçiler Milli Takıma seçildi

Öğrencilere boy, kilo ölçümü, kulaç uzunluğu testi, esneklik testi, sıçrama testi, geriye sağlık topu fırlatma, kavrama kuvveti testi, 20 metre sürat testi ve çeviklik testi yapılırken, tarama sonucunda yetenekli öğrenciler spora yönlendirilecek.

Program Ürgüp’te başlamış olup Gülşehir, Derinkuyu, Acıgöl, Avanos, Hacıbektaş, Kozaklı ve Nevşehir Merkez’de devam edecek.

Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhsin Özdemir, Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı ' ile ilgili detaylı bilgi verdi.

Özdemir, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı kapsamında Nevşehir’de ilköğretim 3. sınıf öğrencilerine yönelik 2023-2024 dönemi 'Yetenek Taraması' Ürgüp’te başladığını belirtti.

“5 BİN ÖĞRENCİNİN TEST SONUÇLARI VERİ TABANINA KAYDEDİLECEK”

2017 yılında başlayan bu projenin devam ettiğini belirten Özdemir, "Çocukların sporla erken tanıştırılması ve spora başlama yaşında olan yetenekli çocukların tespit edilmesi amacıyla uygulanan Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi ile geleceğin şampiyon sporcuları Nevşehir’de tespit edilmeye devam ediliyor. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü koordinesinde yapılacak taramalarda yaklaşık 5 bin öğrencinin boy ve kiloları ölçülerek temel motor beceri, dayanıklılık, koordinasyon ve esneklik test sonuçları veri tabanına kaydedilecek. Bilimsel yöntemlerle değerlendirilen veriler, sporcuların en yatkın olduğu branştan daha az yatkın olduğu branşa doğru sıralanacak ve bu sayede spor karneleri oluşacak. Spora yönlendirilmelerinin son aşamasını oluşturan ara ölçümlerin tamamlanmasının ardından karneler e-Devlet üzerinden yayımlanacak ve sporcular yatkın oldukları branşlara yönlendirilecek" dedi.

Sporu geniş kitlelere yaymanın ve sporu çocuklara sevdirirken spor kültürü aşılamanın da gerekliliğini vurgulayan Özdemir "Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından düzenlenen Türkiye'nin en büyük alt yapı organizasyonunu oluşturan Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Programı 2023-2024 dönemi genel taraması başladı. İnşallah testler tamamlandıktan sonra sporcularımızı yetenekli oldukları branşlara yönlendirerek ülkemize yeni yetenekler kazandırmanın gururunu yaşayacağız.” diye konuştu.

Whatsapp Image 2024 02 13 At 11.53.30Whatsapp Image 2024 02 13 At 11.53.33

Kaynak: HABER MERKEZİ