NTB ve TD-IHK iş birliğiyle ticaret borsası toplantı salonunda ‘Almanya’da Ticaret ve Yatırım Fırsatları’ konulu bilgilendirme toplantısı gerçekleşti.

NTB Başkanı İbrahim Salaş, Meclis Başkanı Mehmet Havalı, Meclis, Disiplin Kurulu Üyeleri ve Genel Sekreter Uslu Tombalak ile bir araya gelen, Genel Sekreter Özoğlu, Türkiye ve Almanya arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesine yönelik sürdürdükleri faaliyetler hakkında bir sunum gerçekleştirdi.

Genel Sekreteri Okan Özoğlu, Odanın misyonu ve vizyonu, kuruluş amacı, faaliyetleri,  Türk-Alman Ticari İlişkileri, son yıllardaki Türkiye-Almanya ticaret hacminin genel değerlendirmesi, Neden TD-IHK? Üyelik avantajları, Almanya pazarına giriş, şirket kurulumu ve ihracat’ konularında detaylı bilgiler verdi.

Ardından söz alan TOBB Danışmanı ve Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Dr. Öğretim Üyesi Kıvılcım Erkan'da, Nevşehir'de Tarımsal Üretim ve İhracat hakkında bir sunum yaptı.

Özel idare ekipleri köylerde sorunlara müdahale ediyor Özel idare ekipleri köylerde sorunlara müdahale ediyor

Erkan, yaptığı sunumunda, il ekonomisi genel yapısı, başlıca ihraç edilen tarım ürünleri, depolama faaliyeti, ticari faaliyetler, konularında bilgilendirdi.

“ALMANYA İLE ARAMIZDA KÖPRÜYÜ KURMALIYIZ”

TD-IHK’nın, Türkiye ve Almanya arasındaki ticaret hacmin artırılmasına yönelik önemli bir misyon üstlendiğini kaydeden Başkan Salaş, Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası’nın iş dünyası için bulunmaz bir fırsat olduğunu söyledi.

Salaş şöyle devam etti,  “2003 yılından bu yana Almanya’da ülkemizi temsil eden Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası, Türkiye ve Almanya arasında gelişen her türlü ticari konuda şirketler, resmî kurumlar ve sivil toplum örgütleri için bir temas noktası, arabulucu olarak rol oynamaktadır. Avrupa Birliği’nin en büyük gücü olan Almanya’da iş dünyasını yakından ilgilendiren böylesine bir sivil toplum kuruluşunun yer alması, iş dünyamız açısından bulunmaz bir fırsattır. Bizler, Nevşehir iş dünyası olarak bu fırsatı en iyi şekilde kullanmalı ve Almanya ile aramızdaki köprüyü Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odamızla kurmalıyız. Bu bağlamda ziyaret ve bilgilendirme için Özoğlu ve Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Sevgi Kalaycı'ya teşekkür ediyorum. NTB olarak Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odamızla ortak hareket ediyor ve istişarelerde bulunuyoruz.” 

Toplantı sonunda heyet, NTB Toprak Tahlil ve Gıda Tahlil Laboratuvarını gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Ziyaret günün anısına hediye ve plaket takdimi ile sona erdi.

16 Eylül 2023 (8)16 Eylül 2023 (3)

Kaynak: HABER MERKEZİ