Türk Eğitim Sen (TES) Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan yeni müfredat taslağı ile ilgili açıklamalarda bulunarak tüm eğitim çalışanlarının TES Genel Merkezi tarafından yapılan ankete katılmalarını istedi.

TES Başkanı Urgenç, “Sayın Tekin “Müfredatta Ortak Akıl” başlıklı açıklamalarda bulunuyor. Sayın Tekine soruyoruz. Müfredatı hazırlarken içeriği ile ilgili hangi öğretmenin görüşünü hangi sivil toplum kuruluşunun görüşünü aldınız. Türkiye’nin en büyük ve etkili Sivil Toplum Kuruluşu olan Türk Eğitim Sen'in görüşlerini aldınız mı? TES’in müfredatla ilgili görüşü nettir. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kuruluş ve kurucu ilkelerini temel alan milli ve bilimsel müfredat.” İfadelerini kullanarak sert bir eleştiride bulundu.

YENİ MÜFREDATLA İLGİLİ ÖĞRETMENLER ODASINDA NE KONUŞULUYOR?

Başkan Urgenç açıklamalarına şu şekilde devam etti:

“Bakanlık, “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” temasıyla yeni müfredat taslağını yayınladı. Türk Eğitim Sen olarak, müfredatın uygulayıcısı olan meslektaşlarımızın süreçle ilgili kanaatlerini tespit etmek amacıyla bir anket çalışması düzenledik. Pek tabii ki, eğitimle ilgili süreçlere tüm paydaşların katılımı ve katkısı çok önemlidir ve olmalıdır. Ancak son tahlilde esas olan, eğitimin asli unsuru ve taşıyıcı kolonu olan öğretmenlerimizin görüş ve değerlendirmeleridir. Bu itibarla, meslektaşlarımızın öneri ve eleştirileri başta karar vericiler olmak üzere müfredat hazırlığı sürecine çok önemli bir katkı sunacaktır.

Tüm öğretmenlerimizi anket çalışmamıza iştirak ederek, görüş ve kanaatlerini paylaşmaya davet ediyorum. Üniversite akademik çalışanları ve öğretmenlerimiz www.tesnevsehir.org ‘ta yer alan anketimizi doldurarak görüşlerini ifade ederek Türk Milletinin yeni yüzyılına katkı sunacaktır.”

“Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli yeni müfredat Taslağı hakkında öğretmen ve akademisyen görüşleri araştırması Millî Eğitim Bakanlığınca, tüm öğretim kademelerindeki zorunlu derslere ait “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” yeni müfredat taslağı, “https://gorusoneri.meb.gov.tr” adresinden 26 Nisan  tarihinde saat 14.30 itibariyle kamuoyunun görüşüne sunuldu. Yeni müfredat taslağı için internet sitesi üzerinden bir hafta süresince görüşlerin alınmasını planlayan bakanlığa Türk Eğitim-Sen Genel Merkezi olarak derli toplu bir rapor sunabilmek amacıyla Ar-Ge kurulumuz, alanda akademik çalışmalar yapan hocalarımızla kurmuş olduğu komisyonlarla bu taslağı değerlendirmektedir. 

Altınyıldızlı 6.sınıflar Karadeniz turunda Altınyıldızlı 6.sınıflar Karadeniz turunda

Bunun yanında “öğretmenler odası”nın, değerlendirmeleri “Türk Eğitimi” için çok kıymetlidir; görüşü ile öğretmenlerimizin, idarecilerimizin; program ile ilgili fikri olan akademisyenlerin ve kıymetli katılımcıların öneri ve değerlendirmelerini de bu çalışma ile toplayarak yeni öğretim programının ortak akıl ile oluşturulmasına katkı sunmak istiyoruz. Türk Eğitim-Sen olarak hazırlayacağımız bu çalışmaya kıymetli değerlendirmelerinizle katkı sunacağınız için çok teşekkür ederiz.”

Kaynak: HABER MERKEZİ