Emekli öğretmen Ali Taşkın vefat etti Emekli öğretmen Ali Taşkın vefat etti

TGF heyetinin yanı sıra Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu, Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu üyelerinin de katıldığı toplantıda önce Azerbaycan daha sonra ise Türkiye’nin milli marşları okundu ve saygı duruşunda bulunuldu. Daha sonra ise Azerbaycan’ın kurtuluşunu anlatan bir sinevizyon gösterimi sunuldu.

Programda konuşan TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, “Türk birliğinin oluşması ve kaynaşmayı sağlamak amacıyla TGF olarak önemli bir misyonumuz var. Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen ve 500 gazetecinin katıldığı Türk Dünyası Basın Şurası ilk olarak Eskişehir’de yapıldı. Türk dünyasının sorunları tartışıldı. Daha sonra Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu’nu kurduk, her yıl film yarışmaları yapılıyor, Türk dünyası buluşmaları gerçekleştiriyor. Basın şurasının ikincisini Tataristan Kazan’da, üçüncüsünü de Türkistan’da gerçekleştirdik. Dördüncüsünü de Bakü’de yapıyoruz. Amacımız Türk dünyasını buluşturmak, sesini tüm dünyaya duyurmak. Azerbaycan’a gelince kendi ülkemize gelmiş gibiyiz. Çok verimli bir basın şurası gerçekleştiriyoruz. Bu organizasyona destek veren Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonuna ve TİKA’ya teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Azerbaycan Diaspora Bakanı Fuad Muradov ise yaptığı konuşmada, “Türkiye her zaman Azerbaycan’ın yanında olmuştur. Bu kardeşlik tüm dünyaya örnektir. Türk dünyasının Türkiye’ye ihtiyacı vardır.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Azerbaycan Bakü Büyükelçisi Doç. Dr. Cahit Bağcı da, “İki ülke arasındaki iş birliği ve kardeşlik ilişkileri önemli. Basın alanındaki iş birliğini geliştiren bu organizasyonu düzenleyen kurumlara teşekkür ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından TGF Genel Başkanı Karaca, Bakan Muradov ve Büyükelçi Bağcı’ya desteklerinden dolayı teşekkür plaketi takdim etti.

WhatsApp Image 2023-09-13 at 14.45.30WhatsApp Image 2023-09-13 at 14.43.55

Kaynak: HABER MERKEZİ