Bakanlık tarafından gençlerin tarihi ve kültürel mirasları tanımaları, gönüllülük bilincini özendirici faaliyetlere katılmaları amacıyla gerçekleştirilen “Anadoluyuz Biz” projesi çerçevesinde Trabzonlu 17-23 yaş arası 40 genç Nevşehir’i ziyaret etti.

Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı gençlik merkezlerinin kültür, sanat ve gönüllülük faaliyetlerine katılanlar arasından belirlenen gençler, 4 günlük program süresince Nevşehir’in tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini yerinde görme fırsatı buldu.

Gençler ayrıca farkındalık oluşturan faaliyetler de gerçekleştirdi. Proje süresince gençler Kapadokya, Göreme Açık Hava Müzesi, Kaymaklı Yeraltı Müzesi, Kayaşehir ve Hacı Bektaş Veli Müzesi, Aşk Vadisi, Avanos Çömlek Atölyesi, Güvercinlik ve Uçhisar Kalesi, Paşabağları, Ürgüp Üçgüzeller’i gezdi.

Gidilen yerlerde eşsiz manzaralarla birlikte bol bol fotoğraf çekilen gençler, bir dizi gönüllülük ve farkındalık faaliyeti de gerçekleştirdi.

TRABZONLU GENÇLERDEN HUZUREVİNE ZİYARET

Gençler, Hacıbektaş Rifat Kartal Huzurevi ziyareti ve Derinkuyu’da şehitliği ve şehit ailesi ziyareti gerçekleştirdi. Yapılan ziyaretlerden dolayı huzurevi sakinleri ve şehit aileleri memnuniyetini dile getirdi.

Projede yer alan gençler, "Proje sayesinde Nevşehir’i, tarihini, doğal ve kültürel alanlarını görmek ve bu şehrin güzel insanlarını tanımak çok keyifliydi. İyi ki Gençlik ve Spor Bakanlığımız böyle bir projeyi hayata geçirmiş ve bizlerde iyi ki bu projenin içerisinde yer alarak Nevşehir’e gelme fırsatı bulmuşuz." diye konuştu.

Meteoroloji İl Müdürü Tükenmez’den Muşkara Haber’e ziyaret Meteoroloji İl Müdürü Tükenmez’den Muşkara Haber’e ziyaret

Nevşehir’in doğal ve kültürel yönden çok zengin, çağlar boyunca Anadolu’da çeşitli medeniyetlerin önemli noktalarından biri olduğunu belirten Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu, “Öncelikle gençlerimizin böyle projeler içerisinde yer almalarından, gönüllülük anlamında farkındalık oluşturmalarından dolayı çok memnunuz. Odağımız gençlik çünkü geleceğimiz gençlik. Bakanlığımızın hayata geçirdiği 'Anadoluyuz Biz' projesi çerçevesinde ilk olarak bizler Temmuz ayında 40 kişilik erkek grubumuzu Nevşehir’e gönderdik. Şimdi Nevşehir ve Kayseri illerinden eylül ayında gelecek olan gençlerimizi Trabzon’da ağırlayacağız.” dedi.

Trabzonlu gençler 'Anadoluyuz Biz' projesiyle Nevşehir'i keşfetti (2)