NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezi Mustafa Hayri Efendi Salonunda düzenlenen konferansa NEVÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mutluhan Akın, Nevşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Muhsin Özdemir, NEVÜ Rektör Danışmanı Prof. Dr. Adem Çatak, üniversitenin akademik ve idari personel ile öğrencileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan konferansın açılışında konuşan NEVÜ Rektör Yardımcısı Akın, günümüz dünyasında Türkiye’nin daha güçlü bir ülke olabilmesi için herkesin ciddi anlamda çalışması ve Türkiye üzerinde oynanan tehlikelerin farkında olmaları gerektiğini söyledi.

Akın, “Türkiye jeopolitik olarak önemli bir noktada ve ciddi anlamda tehlikelerle karşı karşıyayız. Dünya ölçeğinde önemli bir noktada olan ülkemizi yarınlara taşımak için hepimizin ciddi anlamda çok çalışması ve tehlikelerin de farkında olması gerekiyor. Çok çalışarak ülkemizi en iyi noktaya getirmemiz ve yarınlara en güçlü şekilde taşımamız için siz gençlere de büyük işler düşüyor. Çünkü siz gençler bizim yarınlarımızın ve tüm insanlığın teminatısınız” dedi.

TÜRKİYE AĞIR BİR YÜKTÜR, TAŞIYABİLMEK BÜYÜK BİR KABİLİYET VE KAPASİTE İSTER

Konuşmasına hain terör saldırısında şehit düşen askerlere Allah’tan rahmet dileyerek başlayan Bakanlık Müşaviri Cerrah, “Türkiye’de yaşıyor olmanın bedelleri var ve bu bedelleri bugünde ödüyoruz. Bu topraklar çok kolay elde edilmiş topraklar değildir. Çok ağır imtihanlardan, çok ağır bedellerden geçerek buralara geldik, yolumuza devam ediyoruz ve devam edeceğiz. Dünyaya baktığımızda dünyada da huzurun, barışın ve kardeşliğin egemen olmadığını görüyoruz. Sadece Gazze olaylarını görmekle dünyadaki kötülüğü görmüş olmayız. Bugün Doğu Türkistan’a gittiğinizde orada kardeşlerimize çok uzun zamandan beri zulümler yapılıyor. Myanmar’a gittiğimizde, daha düne kadar Balkanlara Çeçenistan’a gittiğimizde kardeşlerimizin çok ağır bedeller ödediklerinin de şahidiyiz. Türkiye’yi çok konuşmak ve çok fikir üretmek gerektiğini aklımızdan asla çıkarmamız gerekiyor. Çünkü rahmetli Ahmet Hamdi Tanpınar’ın ifadesiyle Türkiye kendi evlatlarını kendinden daha büyük meselelerle meşgul etmeyecek kadar büyük bir ülkedir. Türkiye ağır bir yüktür.  Onu tanıyabilmek, taşıyabilmek büyük bir kabiliyet ve kapasite ister. Bunu bilerek hareket etmemiz, Türkiye’yi doğru tanımak ve geleceğe güçlü bir şekilde taşımamız gerekiyor. Çünkü Türkiye büyük bir ülkedir” dedi.

Rektör Aktekin’den personele teşekkür belgesi Rektör Aktekin’den personele teşekkür belgesi

Cerrah’ın konuşmalarının ardından Rektör Yardımcısı Akın’ın plaket ve teşekkür belgesi takdimleriyle devam eden konferans, yapılan kitap çekilisi ile sona erdi. 

1-901

6-139

12-28

Kaynak: HABER MERKEZİ