Halen ŞİÖ Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapan Kazakistan Cumhuriyeti'nin Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Nurlan Bayuzakuly Ermekbaev ile El-Farabi Kazak Milli Üniversitesi  Uluslararası İlişkiler Fakültesi'nde bir toplantı gerçekleştirildi. Ünlü diplomat, "Çin'in mevcut uluslararası ilişkiler sistemindeki dış politika girişimleri ve bunların dünya durumu üzerindeki etkileri" konusunda bir liderlik dersi verdi. 
Etkinliğe Uluslararası İlişkiler Fakültesi ve Doğu Araştırmaları Fakültesi öğretmenleri, yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile öğrenciler katıldı. Ders açık formatta gerçekleştirildi. Uluslararası İlişkiler Fakültesi Dekanı, Profesör Duman Zhekenov konuğu tanıtarak teşekkürlerini iletti. Uluslararası İlişkiler Fakültesi Dekanı: "Bu tür uluslararası organizasyonlarda çalışan ünlü kişilerin halka açık ders verme geleneğini artırmaya çalışıyoruz, bugün bizim için özel bir fırsat. Fakültemizin fahri profesörü, siyasal bilimler adayı Nurlan Baiuzakuly Ermekbayev, yoğun programına rağmen bir yıldır öğrencilerimize açık ders veriyor". Konuşmacı dinleyicilere "Çin'in mevcut uluslararası ilişkiler sistemindeki dış politika girişimleri, bunların dünya durumu üzerindeki etkileri" konusunun önemini vurguladı. "Geleceğin uluslararası ilişkiler uzmanı olarak teori sizin için muhtemelen önemlidir ve bence teori ile pratiği bir arada kullanabilmeniz gerekir, konunuzu geniş bir şekilde öğrenmeniz daha iyi olur"- dedi. Büyükelçi konuşmasında Çin'in uluslararası arenadaki rolünün, Çin'in dünyaya sunduğu girişimlerin, nüfuzunun yanı sıra Çin Halk Cumhuriyeti ile Kazakistan arasındaki diplomatik ilişkilerin, ticari, ekonomik ve eğitimsel ilişkilerin geliştiğini söyledi. 
Kendisi ayrıca Çin'in bilgi teknolojisi, yapay zeka ve dijitalleşme alanlarındaki başarılarının Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD'den) aşağı olmadığını kaydetti. Tüm katılımcılar deneyimli bir diplomatın açık konferansından yararlı bilgiler ve gerekli tavsiyeler aldılar ve birçok soruya eksiksiz yanıtlar aldılar.

Güvenlik ve sürdürülebilir kalkınma bağlamında Avrasya'da göç Güvenlik ve sürdürülebilir kalkınma bağlamında Avrasya'da göç


Safura Böribayeva
El-Farabi Kazak Milli Üniversitesi 
Uluslararası İlişkiler Fakültesi 
Diplomatik Tercüme Bölümü 
Almatı/Kazakistan

WhatsApp Image 2023-10-05 at 19.32.28

WhatsApp Image 2023-10-05 at 19.32.27 (2)