Başkan Urgenç, Türk Eğitim Sen’in görüşlerini şu ifadelerle aktardı; “MEB’in 71 ilde 20 Şubat’ta ve 10 ilde de 1 Mart’tan itibaren okulların açılacağı kararı alması çok yerinde olmuştur. Çünkü eğitimde ortaya çıkan kayıpların telafisi uzun yıllara sirayet edecektir.

Öte yandan şu da bir gerçektir ki, okulların açılması, öğrencilerimizin akademik kayıplarının önlenmesi kadar, çocuklarımızın psikolojik tahribatlarının rehabilite edileceği bir zemini de sunmaktadır. Asla öteleyemeyeceğimiz öncelikli husus, eğitimdir. Devlet ve millet olarak tüm imkanlarımızı zorlayarak eğitimi sürdüreceğiz.

Altınyıldız İlköğretim Kurumu 1. sınıf öğretmen kadrosu büyüyor Altınyıldız İlköğretim Kurumu 1. sınıf öğretmen kadrosu büyüyor

Ayrıca, üniversitelerimizin ivedilikle açılması da büyük önem arz etmektedir. Bir pansuman tedbir olarak, KYK yurtları depremzedelerin geçici barınması için tahsis edildi. Afetzedelerin barınma ihtiyaçları hususunda alınacak ilave tedbirler çok hızlı bir şekilde hayata geçirilerek, dönem kaybı olmadan üniversitelerimizin en çabuk şekilde eğitime açılması da uygun olacaktır. YÖK, üniversitelerimizle ilgili de hızlı kararlar almalı, gerekirse öğretim yılının tamamlanacağı tarihi uzatarak, üniversitelerin kapalı olacağı bu kısa süredeki kayıpları telafi etmelidir.”