Ürgüp Belediye Meclisi Ekim ayı ikinci birleşimi, Belediye Başkanı Mehmet Aktürk başkanlığında Meclis Toplantı Salonunda yapıldı.

Toplantıda, İsrail’in Filistin halkına yönelik zulmü ve saldırıları kınandı.

“SALDIRILAR, HUKUK DIŞI BİR OLDU BİTTİ YAPMAYA YÖNELİKTİR”

Belediye Meclisi tarafından yapılan açıklamada, “Ürgüp Belediye Meclisi olarak Müslümanların ilk kıblesi, Mescid-i Aksa ve çevresinde, İsrail’in masumları ve Mescid-i Aksa’yı hedef alan zulmünü ve hukuk tanımazlığını şiddetle kınıyoruz.  Gazze’ye yöneltilen saldırılar çok vahim bir boyuta ulaşmıştır.  Olaylar sonucu yaralanan ve yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İsrail’in bu saldırıları, en kutsal hak olan yaşam hakkına müdahaledir. Filistinlilerin nesiller boyu yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldırılar, orantısız güç uygulayarak hukuk dışı bir oldu bitti yapmaya yöneliktir.  İsrail’in bu gayri insani saldırılarını şiddetle kınıyoruz.” denildi.

“TÜM ULUSLARARASI TOPLUMUN SORUMLULUK ALMASI GEREKİYOR”

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi başta olmak üzere, tüm uluslararası toplumun, artık daha fazla gecikmeksizin iki devletli çözüm vizyonu temelinde tarafları adil bir çözüme yönlendirmek için sorumluluk alması gerekmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi; ‘İsrail'in devlet olarak varlığını sürdürebilmesi ve vatandaşlarının güvenliğini sağlaması ancak bu şekilde sağlanabilir.’ Artık İsrail’e karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınması şarttır. Bu çerçevede, Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin yaşanan olaylar ve insanlık suçları bakımından İsrail’e karşı net bir tavır alarak, görevini yerine getirmesini talep ediyoruz. Ürgüp Belediye Meclisi her zaman Filistin’in haklı davasını savunacak ve haksızlığa karşı tepki vermeye devam edecektir.”

Editör: Ravza Nur Baydemir