Başkan Korkmaz, bağ bozumunun başlamasıyla birlikte üzüm fiyatları ve çiftçinin beklentisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Üzüm üreticilerinin heyecanla belirlenecek üzüm fiyatlarını beklediğini belirten Korkmaz, “Bölgemizde çokça üzüm üretimi gerçekleştiriliyor, fakat bu yıl ülke genelinde üzümlerde verimde gözle görülür bir düşüş var, birçok çiftçimiz geçimini üzüm üretimi ile sağlıyor. Ülkemizde yaşanan ekonomik olaylar yüksek enflasyon dolayısıyla üretimde kullanılan her ürüne yüzde 300-500 zam geldi. Girdi maliyetlerinin yüksek olması üretim maliyetlerini direk etkiliyor. Alım fiyatları gerçekleşmeden kilogram başı açılış fiyatının üretim girdilerindeki en az yüzde 300-500’lük artışın göze alınarak yapılmasını arzu ediyoruz. Lütfen çiftçilerimizi üzmeyiniz hakkı ile alım gerçekleştiriniz bağcılığın ölmesine sebep olmayınız, maliyeti korumayan komik, zararına bir kilogram fiyatı oluşursa bu da bağların sökülmesine sebep olur, alacak üzüm bulamazsınız.” şeklinde konuştu.

Ulaştırma yatırımlarının 3 yıllık yol haritası belirlendi Ulaştırma yatırımlarının 3 yıllık yol haritası belirlendi

“En basit bir bardak çay kahvede 6 lira, bir fincan kahve 15 lira olmuş, kafelerde bir fincan kahve 30 lira olmuş. 1 kilogram üzüme komik, gülünç çiftçiyi tarımdan uzaklaştıracak bağların sökümüne sebep olacak bir fiyat umarım belirlemezsiniz.” diyerek yetkililere çağrıda bulunan Başkan Korkmaz, çiftçilere kazancı bol ve bereketli bir bağ bozumu geçirmelerini diledi.

üzüm2

Kaynak: HABER MERKEZİ