Vali Fidan mesajında, “Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın Başkomutanlığında, Milletimizin bağımsızlık uğrunda gösterdiği azim ve kararlılığın tüm dünyaya ilan edildiği büyük zaferin 101 inci yıl dönümünü Bayram olarak kutlamanın gurur ve heyecanını yaşıyoruz.

30 Ağustos Zaferi, bütün yokluklara, imkânsızlıklara rağmen yüreği vatan sevgisi ve imanla dolu ordumuzun, milletiyle kenetlenerek gösterdiği büyük kahramanlıkların ve şanlı mücadelenin sonucunda elde edilen önemli bir askeri başarı olmanın yanında; Aziz ve Necip Milletimizin sahip olduğu üstün iradenin, vatan ve millet sevgisinin, eşsiz kahramanlığın, güçlü birlik ve beraberliğin de unutulmaz sembolüdür.

Tarihten silinmek istenen Türk milleti, ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diyerek, kazandığı bu zaferle sonsuza kadar hür, bağımsız ve onurlu bir şekilde yaşayacağını bütün dünyaya ispat etmiştir. Yokluk içinde en zor koşullarda ve her şeyin bitti sanıldığı bir dönemde Sakarya’dan Kocatepe’ye uzanan milli mücadeleyle, gücünü açıkça ispat etmiş; binlerce yıldır Türk yurdu olan Anadolu’nun ebediyete kadar böylece kalacağı bir kez daha tescillenmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle; 26 Ağustos’ta başlayıp 30 Ağustos’ta Kahraman Ordumuzun zaferiyle sonuçlanan, Bağımsızlığımızı ve bir devlet olmamızı sağlayan Büyük Taarruz ve Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nin 101 inci yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere vatanı ve milleti için canlarını feda eden Aziz Şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden Kahraman Gazilerimizi minnet ve şükranla anıyorum. Yaşayan Gazilerimize sağlık, sıhhat ve afiyetler diliyorum.

Tüm halkımızın ve Türk Silahlı Kuvvetlerimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum.” İfadelerine yer verdi.

Editör: Mehmet Günay