Yazar Aytekin, Tecrübe Paylaşım Günü yıl sonu sosyal ve kültürel faaliyetleri kapsamında okulun konferans salonunda yazarlığa ve gazeteciliğe nasıl başladığını öğrencilere anlattı.

Gazeteci ve yazar olmayı genç yaşta aklına koyduğunu anlatan Aytekin, “Yazar olabilmek için Türkçe’yi ve dilbilgisini bilmek gerekiyordu. Ancak yazar olmak için sadece bunları bilmek yetmiyordu. Bu bakımdan çok kitap okudum. Yazarları takip ettim ve iyi yazmak için çok gayret sarf ettim. Gazeteci olmak ise daha farklı bir alandı. Gazetecilerin nasıl haber yaptıklarını gözlemledim. Haberlerin müdavimi oldum. İlk kez haftalık olarak yayınlanan Yeni Düşünce Dergisi’nin muhabiri oldum. Haftalık dergi sonraları günlük gazete olarak yoluna devam etti. Gazetede haberlerim çıkmaya başlamıştı. Daha sonraları aynı gazetede yazmaya da başladım." dedi.

Yazar Aytekin gazeteciyken başından geçen ilginç olayları öğrencilerle paylaştı.

Aytekin bir anısını şöyle anlattı: "Derinkuyu'da haftalık Derinkuyu Haber Gazetesi"ni çıkarıyordum. Bir gün genç biri gelmiş. O zamanki adı Namık Kemal İlkokulu olan okula varıyor. Genç diyor ki, "Ben bu okula öğretmen olarak atandım" adamın elinde sahte bir göreve başlama yazısı var. Okulda göreve başlıyor. Amacı okulun kantin veya öğrencilerden toplanan paraları çalmak. Ancak bunu yapamıyor. Aynı gün ceketini bir yere çıkarıyor. Artık Derinkuyu 'ya neyle geldiyse... Bir vakit namazı esnasında Merkez Cumhuriyet Camiine gidiyor. Vatandaşlar şadırvanda abdest almakta. Abdest alanlardan birinin duvarda asılı olan ceketini el çabukluğuyla üzerine giyiyor. Adam tam caminin kapısından çıkarken cemaatten biri durumu fark ederek bağırıyor: 'Tutun, kaçırmayın hırsız var! Cami cemaati adamın üzerine atılıyorlar. Adam yakalanıp emniyete götürülünce foyası ortaya çıkıyor."

Kurban pazarlarında satılmayan hayvanlar ne olacak? Kurban pazarlarında satılmayan hayvanlar ne olacak?

Yazar Aytekin'nin gazetecilik anılarını ilgiyle dinleyen öğrenciler sorular sordu.

Söyleşi sonrasında Yazar Aytekin, Okul Müdürü Mücahid Tufan'a, Müdür Yardımcısı Ali Ekici'ye, öğretmenlere ve öğrencilere teşekkür etti.

Whatsapp Image 2024 06 06 At 19.00.44-1

Kaynak: HABER MERKEZİ