Türkiye’nin birçok coğrafyasında tescillenerek koruma altına alınan ve doğal miras kabul edilen anıt ağaçlar tarihe tanıklık etmeye devam ediyor.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Halk Bilimi bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Kübra Yıldız Altın, tescillenen anıt ağaç hakkında yaptığı açıklamada, “Dedebağ mevkiinde bulunan bu anıt ağacımız saplı meşe ağacı. Saplı meşe ağacı uygun şartlar altında 30-40 metre boy ve 2 metre çap yapabilmekte. Özellikle bin yıl yaşayabilen bu meşe türü Anadolu’nun farklı noktalarında da bulunmaktadır” dedi.

Altın, “Bu meşe ağacının tescil raporu hazırlandı. Bölge komisyonundan tescil ağaç olarak tescillenmesi yönünde uygundur kararı alındı. Bu meşe ağacının boyu yaklaşık 28 metre, tepe çapı 24 metre, iki gövde üzerine büyüyen ağacın tek gövde boyu da 4 metredir. Yaptığımız incelemelerde yaşının da 700 yaşında olduğu tescillendi" şeklinde konuştu.

Vali Fidan’dan Kaymakam Nar’a ziyaret Vali Fidan’dan Kaymakam Nar’a ziyaret

TÜRÜNÜN TEK ÖRNEĞİ

Ağacın diğer türlerine göre farklı bir görünüme sahip olduğunu da sözlerine ekleyen Altın, "Bu ağaç ile yaptığımız alan çalışmalarında, sözlü kültür belleğinde ve halk arasında iki sevgili için dikildiği ve sonrasında bu sevgililerin tekrar birleştiği halk anlatımlarından tespit edildi. Bölgede yaptığımız çalışmalarda birden fazla saplı meşe ağacı tespit ettik. Ancak bu saplı meşenin topraktan çıktıktan sonra iki gövdeye ayrılması ve sonrasında üst kısımdan tekrar birleşmesinden dolayı diğer türlerine göre farklı bir görünüme sahip" ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA