HEM’den yapılan duyuruda, “kayıtlar 23 Haziran 2023 tarihi mesai bitimine kadar yapılabilecek.Banka hesapları ise 22 Haziran 23.59 da kapanacak. 

Örgün ortaöğretim kurumlarında, 2022-2023 eğitim öğretim yılı sınıf atlatma işlemleri tamamlanmadığından ortaöğretimde e-okul sisteminde halen öğrencilik durumu aktif olan öğrenciler 2022/3 dönemi için Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptıramayacak.

SON GÜN 23 HAZİRAN

Kayıt yenileme işlemleri ise 16 Mayıs tarihinden, 23 Haziran tarihi mesai bitimine kadar yapılabilecektir.

Banka hesapları ise 22 Haziran 23.59 da kapanacaktır. 18 yaşını bitirmemiş öğrencilerden (13 Eylül 2004 tarihi ile 17 Temmuz 2006 tarihleri arası doğumlu öğrenciler) halk eğitimi merkezlerine müracaat etmeleri halinde ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri ücretsiz olarak yapılacak. 2022-3 dönemi için yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemlerini 17/07/2006 dahil ve öncesi doğumlu öğrenciler yaptırabilecektir. Belirtilen yaş sınırından küçük olan öğrencilerin yeni kayıt ve kayıt yenileme işlemleri yapılmayacak.

CEZAEVİ ÖĞRETMENLERİ

Cezaevi öğretmenlerine, sistem üzerindeki; adres bilgileri altında bulunan cezaevi bilgisi, cezaevi grubu ile sınav irtibat merkezi altında bulunan özel durum bilgisi güncelleme işlemleri sürekli açıktır. Bu nedenle cezaevi öğretmenleri sistem üzerindeki öğrenci bilgilerini güncel tutulması gerekmekte. Tutuklu veya hükümlü olan öğrencilerin 2022-3 dönemi kayıt yenileme ve ders seçme işlemleri cezaevi öğretmenleri tarafından yapılacaktır. Yeni kayıt işlemleri ise cezaevi öğretmenleri aracılığıyla halk eğitimi merkezlerine yaptırılacak. 2022-3 dönemi kayıt yenileme süresi içerisinde kaydını yeniletmeden cezaevinden dışarı çıkan öğrenciler; kayıt yenileme tarihleri içerisinde HEM’e başvurarak 2022-3 dönemi için kayıt yenileme işlemini yaptırması gerekmekte.

İNCELEMEYE ALINMŞ ÖĞRENCİLERİN DURUMU

Açık Öğretim Lisesi bilgi yönetim sisteminde öğrenci durumu: incelemeye alınmış öğrenci durumundaki öğrencilerin kayıt yenileme tarihleri içerisinde HEM müdürlüklerine başvurarak inceleme durumlarının kaldırılmasını talep etmeleri gerekmekte.

HEM müdürlükleri öğrenci taleplerini açık lise e-posta adresine gönderecek. Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından talepler incelenerek, talebi uygun görülen öğrencilerin inceleme durumları kaldırılacak. İnceleme durumları kaldırılan öğrenciler kayıt yenileme ücretini yatırarak kayıtlarını yenileyebilecek. Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından incelemenin kaldırılması için bilgi ve belgeye ihtiyaç duyulması halinde istenen belgeler HEM Müdürlüğü aracılığıyla öğrenciye bildirilecek.

İstenen belgeleri tamamlayarak HEM aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderen öğrencilerin talepleri tekrar değerlendirilecek.

AÇIK ÖĞRETİM LİSESİNDE KAYITLI OLUP, ÜCRET MUAFİYETİ SİSTEME İŞLİ OLANLARIN

Şehit eş, çocuk, anne, baba veya kardeşi, Gazi/gazi eş, çocuk, anne veya babası, İstiklal Madalya sahibi/şeref aylığı alanlar, Sağlık kurulu raporu ile yüzde 40 ve üzeri engelli olanlar, 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında olanlar, 6284 Sayılı Aile Koruma ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu kapsamında olanlar, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunda kalanlar, Islah Evinde kalanlar, İl/İlçe Özel Eğitim Hizmetleri Kurul Kararı ile Açık Öğretim Lisesine yönlendirilen öğrenciler, Denetimli serbestlik kapsamında olanlar;  2022-3 dönemi kayıt yenileme işlemlerini; ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında, mesai saatleri içinde kayıt yenileme işleminin yapılmasına ilişkin talep dilekçelerini şahsen veya iletişim araçları ile HEM’e ulaştırarak yaptırabileceklerdir.

2022-3 dönemi kayıt yeniletmek için mail, faks vb. iletişim araçları ile müracaat eden öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemlerini takip etmeleri, kayıt yenileme işlemleri yapılmamış ise HEM Müdürlüğüne kayıt yenileme tarihleri içerisinde şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir.

Ücret muafiyeti olan öğrencilerin geçerli belgelerinin bir örneğinin HEM Müdürlüğü arşivinde ve sisteminde taralı olması gerekmekte. HABER: İSMAİL IRMAK

Editör: Mehmet Günay