AK Parti İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığı, 81 ilde eş zamanlı olarak İsrail’in Filistin halkına yönelik düzenlediği saldırılara ve ablukaya dikkat çekmek amacıyla parti il binasında basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasında konuşan AK Parti İnsan Hakları Komisyonu Başkanı Medet Ay, İsrail’in 10 Ekim'de ilan ettiği abluka altındaki Gazze Şeridi'ne yönelik saldırıları sonucunda çocuk, genç, yaşlı, kadın ve erkek olmak üzere 700’ü aşkın kişinin hayatını kaybettiğini, yüzlerce kişinin ise yaralandığını belirtti.

“DÜNYA MASUM SİVİLLERİN ACILARINI GÖRMEKTEDİR”

Komisyon Başkanı Ay, “Dünya, İsrail tarafından Gazze Şeridi'ne yönelik devam eden ablukanın altında yaşayan masum sivillerin acılarını görmektedir. İsrail'in Gazze'ye uyguladığı bu abluka, uzun yıllardır devam eden bir insan hakları ihlali ve insani krizin sonucu oluşmuştur. Gazze halkı, yıllardır temel haklarından mahrum bırakılmış ve yaşam koşulları her geçen gün daha da kötüleşmektedir. İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi'nde yaşayan insanlar, temel ihtiyaçlara erişimlerinin sınırlanması, elektrik ve su kesintileri gibi ciddi sorunlarla karşı karşıyadır.” şeklinde konuştu.

“SİVİL YERLEŞİM YERLERİNİ HEDEF ALMANIN KİMSEYE BİR FAYDASI OLMAYACAKTIR”

Ayrıca Gazze'de ibadethanelerin, hastanelerin, okulların acımasızca vurulduğunu aktaran Ay, “Bu durum, masum sivillerin hayatlarını tehdit etmektedir. Ateşe benzin dökmenin, hele hele sivilleri ve sivil yerleşim yerlerini hedef almanın kimseye bir faydası olmayacaktır. Gazze Şeridi'ndeki ablukanın sonlandırılması ve Gazze halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi için uluslararası toplumun çabalarını artırması gerekmektedir. Gazze halkı, barış ve adalet isteğiyle direnişini sürdürmektedir.” dedi.

“BAŞKENTİ DOĞU KUDÜS OLAN FİLİSTİN DEVLETİ’NİN KURULMASI GEREKMEKTEDİR”

Milli Eğitim Müdürü Yazıcı son etkileşimli tahta kurulumuna eşlik etti Milli Eğitim Müdürü Yazıcı son etkileşimli tahta kurulumuna eşlik etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleriyle uluslararası toplumun Gazze'deki insanların temel haklarına saygı gösterilmesi ve onların daha iyi bir geleceğe sahip olmaları için gereken adımları atmaya davet edildiğini kaydeden Başkan Ay, “1967 sınırları temelinde bağımsız ve coğrafi bütünlüğe sahip, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin Devleti’nin hayata geçirilmesi gerekmektedir. Bu konuda geç kaldığımız her gün, maalesef bölgemiz çatışma, kan ve gözyaşı girdabından kurtulamayacaktır.” diye konuştu.

“SAVAŞIN DA BİR AHLAKI VARDIR”

Ay, açıklamasında devamında şu ifadelere yer verdi: “Sivil yerleşimleri hedef almayı doğru bulmuyoruz. Savaşın da bir ahlakı vardır. Abluka uygulamaları savaş ahlakına uymamaktadır. Abluka savaş değil katliamdır. Sivilleri cezalandırmak kimseye kazandırmaz. Masumlar ölmesin, daha fazla kan akmasın. Bölgede etkili tüm aktörleri, barışın tesisi için sorumluluk almaya çağırıyoruz. Biz var olan gücümüz ve çıktığı kadar avazımızla daha adil bir dünyanın mümkün olduğuna dair inancımızı tüm meydanlarda söylemeye devam edeceğiz.” 

WhatsApp Image 2023-10-12 at 10.53.33

Kaynak: RAVZA NUR BAYDEMİR