Belediyenin sosyal medya hesabından yapılan duyuruda, adres değişikliği yapan seçmenlerin 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek olan yerel seçimler öncesinde yeni adreslerini bildirmesi gerektiği, aksi takdirde oy kullanamayacağı belirtildi.

Sosyal medya paylaşımında, 1 Mart 2022 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen ve 6 Nisan 2022’de Resmî Gazete’de yayımlanan 7393 sayılı Milletvekili Seçimi Kanunu ile yapılan değişiklik gereği, mahalli idareler genel seçimlerinde, seçimin başlangıç tarihinden üç ay önceki seçmen kütüğü üzerinden güncelleme işlemleri yapıldığı hatırlatıldı.

Seçmenler, 31 Mart 2024 tarihinde gerçekleşecek olan mahalli idareler seçimlerinde adres değişikliği yaparak, oy kullanabilmek için seçimin başlangıç tarihi olan 1 Ocak 2024'ten itibaren üç ay öncesine denk gelen 1 Ekim 2023 tarihine kadar adres bildirimi yapması gerektiği hakkında da uyarıldı.

Mevzuat ve takvime uygun olarak adres güncellemelerini yapmayan seçmenlerin oy kullanma haklarının etkilenmemesi için bu tarihi dikkate almaları gerektiği vurgulandı. 

“Gençlik Gecesi”nde marşlar yankılandı “Gençlik Gecesi”nde marşlar yankılandı

Kaynak: RAVZA NUR BAYDEMİR