Tarım Danışmanı Yeşil, üreticileri bitkilerin bakım ve yetiştirilmesiyle ilgili bilgilendirmeye devam ediyor.

Kırmızı örümceklerin bitki dokusunu zedelemeleri sonucunda çıkan bitki özsuyunu emerek beslendiklerini anlatan Yeşil, görülebilecek zararlardan şöyle bahsetti: “Bu emgi sonucu yaprakta sararma ve kıvrılma olur; ürün verimi ve kalitesi düşer. Zararlının yoğun olduğu durumda bitkinin sürgün ve dalları ağ ile kaplı hale gelir ve yapraklarda ve bitkide kuruma meydana gelir. Bu türler aynı zamanda virüs vektörleridir.”

Kırmızı örümceklerin çoğalmaması için alınabilecek önlemler olduğunu söyleyen Yeşil, “Kültürel tedbir olarak zararlı ile bulaşık bitki artıkları ortamdan uzaklaştırılmalıdır. Toprak işlemesi yapılmalı, yabancı otlarla mücadele edilmelidir. Kırmızı örümceklerin kimyasal mücadelesine karar verebilmek ve ilaçlama zamanını doğru bir şekilde belirleyebilmek için, kırmızı örümcek yoğunluğu ve doğal düşman popülasyonunun saptanması gerekir.” dedi.

Atatürk heykeline saldıran baltalı saldırgan duruşmada "Ben Mesih'im" dedi Atatürk heykeline saldıran baltalı saldırgan duruşmada "Ben Mesih'im" dedi

Yeşil, kırmızı örümceklerin başlangıçta yoğun olarak sera kenarlarında meydana geldiğini ve bölgesel olarak görüldüğünü belirterek, “Sadece bu yerler akarisitlerle ilaçlanmalıdır. Zararlı, sera içine yayılmış ve mücadele eşiği olan; küçük yapraklı bitkilerde yaprak başına 3 adet, büyük yapraklı bitkilerde ise yaprak başına 5 adet yoğunluğa ulaşmış ise kaplama ilaçlama yapılmalıdır. Çevrede vektörü olduğu virüs hastalıkları yaygınsa, mücadele eşiği göz önüne alınmadan mücadele yapılmalıdır. Uygulamada sadece hedeflenen zararlıyı öldürmesi için akarisitler kullanılmalıdır.” diye konuştu.

Muhabir: RAVZA NUR BAYDEMİR