Başkan Korkmaz, çiftçileri damlama hortumu toplama makinelerine karşı uyararak, özellikle hiçbir şekilde güvenlik tedbiri olmayan merdiven altı üretimi makinelerin kullanılmaması gerektiğini vurguladı.

Neşet Ertaş bu akşam Nevşehir’de türkülerle anılacak Neşet Ertaş bu akşam Nevşehir’de türkülerle anılacak

Tarlalarda ve bahçelerde kullanılan damlama sulama sisteminin hortumlarını bu aylarda toplamaya başlayan çiftçilerin, hortumları toplamak için bir makara sistemi kullandıklarını söyleyen Korkmaz, bu makaralı makine sistemini tarım makineleri üreten firmaların yanı sıra eli kaynak makinesi tutan herkesin yapmaya başlandığını, bu merdiven altı usullerle üretilen toplama makinelerinin ise üzücü kazalara, yaralanmalara ve ölümlere neden olduğunu belirtti.

Merdiven altı üretilen bu hortum toplama araçlarının kullanılmasının tehlikeli olduğunun ve mutlaka damlama toplama makinelerini profesyonel olarak üreten firmalardan alınması gerektiğinin bir kez daha altını çizen Başkan Korkmaz, “Çiftçi sağlığını tehlikeye atan ve merdiven altı üretimi yapılan hortum toplama makinelerinden çiftçimiz uzak durmalı. Üzücü kazalara neden olan bu makineler aynı zamanda damlama sistemlerini de bozuyor. Ürgüp Ziraat Odası olarak çiftçilerimizi bu makineleri kullanırken dikkat etmeleri yönünde uyarıyoruz.” dedi. 

Kaynak: RAVZA NUR BAYDEMİR