YÖK  tarafından belirlenen ‘Doğal ve Kültürel Miras Turizmi’ alanında ihtisaslaşan üniversite olarak bu kapsamda bir çok projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, “Nevşehir İlinin Anıt Ağaçları Tespit Derleme  İnceleme ve Sayısallaştırma Projesi” de Üniversitemiz Bilimsel Araştırma Projeleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz “Doğal Miras” alanındaki değerli projelerden biri. Bu anlamda projeyi gerçekleştiren değerli araştırmacı akademisyenlerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

NEVEMM Uluslararası Öğrenme ve Öğretme Merkezleri Ağına katıldı NEVEMM Uluslararası Öğrenme ve Öğretme Merkezleri Ağına katıldı

Nevşehir’de merkez ve ilçelerinde henüz tespiti ve tescili yapılmamış korunmaya değer 41 adet anıt ağacın tespit edildiğini, daha önce tespit ve tescil edilen 4 adet anıt ağaçla birlikte toplam 45 adet anıt ağacın haritalandırılmasının yapılarak dijital ortamda kayda girildiğini  (https://l24.im/z3yM) belirten Rektör Aktekin, “Bu kapsamda, Nevşehir’in doğal mirası anıt ağaçların tespit edilerek kayıt altına alınıp bakım ve korunmaları sağlanmaktadır. Ayrıca bu anıt ağaçlar ile ilgili oluşmuş inanış, kültürel ritüeller ve uygulamalar incelenmektedir. Tespit edilen ağaçların haritalandırılması yapılarak dijital ortama aktarılmasıyla tescilinin sağlanması, korunması, bakımı,  çevre değerlerimize ve kültür varlıklarımıza sahip çıkılması, sivil toplum kuruluşları ile yerel halkın bilgilendirilmesi, bilinçlendirilmesi ve farkındalıklarının arttırılması hedeflenmiştir.

Tespit edilen anıt ağaçlar korunma tescili için Kapadokya Alan Başkanlığına ve Nevşehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğüne bildirilmektedir. Proje kapsamında Gülşehir Eskiyaylacık Köyünde Ardıç, Hacıbektaş Zir Mahallesinde Ceviz ve Saplı Meşe ağaçlarının Nevşehir Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından “Anıt Ağaç” olarak tescil edilmesinin uygun olduğuna karar verilmiş olup tescil işlemleri Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca sonuçlandırılacaktır” şeklinde konuştu.