Devlet Su İşleri (DSİ) 12. Bölge Müdürü Rahmi Şahin, Bölge Müdür Yardımcısı Serkan Kaman ve ilgili şube müdürleriyle birlikte devam eden Ürgüp Sarıhıdır Pompaj Sulaması yenileme çalışmalarını yerinde inceledi.

DSİ Müdürü Şahin ve Bölge Müdür Yardımcısı Kaman, yetkililerden çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

DSİ 12. Bölge Müdürlüğünden çalışmalar hakkında yapılan açıklamada, “DSİ 12. Bölge Müdürümüz Sayın Rahmi Şahin, Ürgüp Sarıhıdır Pompaj (Sarıyazı) Sulamasında devam eden çalışmaları yerinde inceledi.

Sarıhıdır Pompaj Sulaması Yenileme İşi'nin tamamlanmasıyla Nevşehir’in Ürgüp ilçesi Sarıhıdır köyü sınırları içerisinde yer alan 9 bin 700 dekar tarımsal arazinin sulanması hedeflenmektedir." denildi

Ürgüp Ziraat Odası Başkanlığından yapılan açıklamada da, “Oda Başkanımız Mustafa Korkmaz, Başkan Vekilimiz Vehbi Zengin ve yönetim kurulumuzun uzun süredir talep ve takipçisi olduğu, birçok yetkili, bürokrat ve siyasiler ile yapılan görüşmeler sonrası ihalesi ve yer teslimi yapılarak Sarıyazı Bölgesi Kapalı Devre Sulama projesinin hayata geçiyor olması üreticilerimiz ve bizleri çok mutlu etti. Proje maliyeti 330 milyon TL.” ifadelerine yer verildi.

Ayrıca Oda Başkanlığı tarafından Ayhanlar Sulama Birliği bünyesinde bulunacak olan 9 bin 700 dekar/dönüm araziye kapalı devre borulu sulama sistemi ve güneş enerjisi panelleri kurulacağı bilgisi paylaşılarak, “Kurulacak olan güneş enerji santrali suyun Kızılırmak'tan hatta basımında kullanılacak böylelikle elektrik enerjisinden tasarruf sağlanarak uygun sulama imkanı sağlanacak.

Nevşehirli öğrenci ulusal resim yarışmasında Türkiye 1'incisi oldu Nevşehirli öğrenci ulusal resim yarışmasında Türkiye 1'incisi oldu

Milli ekonominin temeli tarımdır. Hayırlı uğurlu olsun. Projenin hayata geçmesinde bizlere destek olan, emeği olan, herkese teşekkür ederiz.” denildi.

Kaynak: RAVZA NUR BAYDEMİR