Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali kapsamında Nevşehir’e gelen Bakan Mehmet Nuri Ersoy basın mensupları ile bir araya geldi.

Genç Nevşehirliler Derneği’nden Vali Fidan’a ziyaret Genç Nevşehirliler Derneği’nden Vali Fidan’a ziyaret

“ŞEHİRLERİMİZİN TÜM DÜNYADA BİLİNİRLİĞİNİ ARTTIRMAYI HEDEFLİYORUZ”

Bakan Ersoy, Kültür Yolu Festivalleri ile milletin eşsiz kültürel mirasını, şehirlerin medeniyet mirasları ile buluşturmak üzere güzergahlarda önce rotalar belirlendiğini, bu rotalar üzerinde sanatın her dalında, her yaştan ve her kesimden insanın ve yabancı misafirlerin buluşmasını hedeflediklerini aktardı.

Bu festivallerle birlikte kültüre, sanata ve sanatçıya destek olurken başta Türkiye olmak üzere festivallerin gerçekleştirdiği şehirlerin tüm dünyada bilinirliğini arttırmayı ve markalaşmasını hedeflediklerini söyleyen Ersoy, “Biliyorsunuz bu yolculuğa 2020 yılında İstanbul'da Beyoğlu Kültür Yolu Festivali ile başlamıştık. Ve demiştik ki her sene festival yaptığımız şehir sayısını arttırarak bunu tüm Anadolu'ya, tüm Türkiye'ye, aşama, aşama yayacağız. Bu bağlamda geçen sene 5 şehirde 7 büyük etkinlik gerçekleştirdik. Bu etkinliklere geçen sene 20 bine yakın sanatçımız 4 binden fazla etkinlikte 30 milyondan fazla insanımızla ve sanatseverle buluşma fırsatı yakaladılar. Bu sene söz verdiğimiz gibi şehir sayısını arttırarak 11 şehre çıktık. Ve ilk başlangıcını da bugün Nevşehir'de Kapadokya Balon Festivali ile yapıyoruz. Kapadokya Balon Festivali'ne Erzurum Palandöken, Trabzon Sümela, Çanakkale Troya, Başkent Ankara başkent, Konya Mistik, İstanbul Beyoğlu Kültür Yolu, Diyarbakır Sur, İzmir Efes ve son olarak da Antalya Kültür Yolu Festivalleri izleyecek. Bu arada Başkent Kültür Yolu’ndan hemen önce Antep'te Gastro Antep Festivali’ni de bu festivaller zincirine dahil ettik. Toplam bu yıl 11 ilimizde 10 festivalde 30 binden fazla sanatçımızı 4 binden fazla etkinlikte on milyonlarca sanatseverle buluşturmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

11 İLDE YAKLAŞIK 300’DEN FAZLA ETKİNLİK, BİNDEN FAZLA SANATÇI YER ALACAK

Kapadokya Balon Festivali’nin 5 Ağustos’tan itibaren 9 gün 13 Ağustos'a kadar süreceğini belirten Ersoy, Kültür Yolu Festivalleri kapsamında 11 ilde yaklaşık 300’den fazla etkinliğin yapılacağını ve binden fazla sanatçının bu festivallerde sahne alacağını da ekledi.

Hem yerli, hem de yabancı birçok insanın bu etkinliklerden doyasıya faydalanacaklarını kaydeden Kültür ve Turizm Bakanı, “100 günlük bir süreçten bahsediyoruz, 5 Ağustos'tan itibaren 12 Kasım'a kadar sürecek. 100 gün boyunca özellikle birbirini izleyen tarihler veya kısa süreli boşluklar bırakarak devam ettik. Yani sanatseverler bugünden itibaren 100 gün boyunca farklı iller doyasıya etkinliklerden yararlanma fırsatı bulacaklar. Bu tabii birçok işlevi var kültür yolu festivallerinin. Hem kültüre, sanata, hem de sanatçıya destek olurken özellikle insanımızın kültüre, sanata kolay, rahat ve etkili erişimini de sağlamış oluyoruz. Şehirlerimizin tanıtımını yaparken aslında kültürel değerlerimizin bir sonraki nesle aktarılması için de çok büyük bir rol üstlenmiş oluyoruz. Bu anlamda da çok çok önemli etkinlikler olarak görüyorum.” dedi.

“HEDEFİMİZ 11 İLLE SINIRLI KALMAK DEĞİL”

Bakanlık olarak, festivaller kapsamında yapılacak binlerce etkinliğin vatandaşlar tarafından kolay takip edilebilmesi için kulturyolufestivalleri.com sosyal medya adresinden ve her şehrin kendi festival adresinden, sosyal medya adreslerinden düzenli olarak bilgilendirme yapacaklarını aktaran Ersoy, “Aynı şekilde cep telefonlarına sanatseverler, sanatcepte uygulamamızı indirirlerse hem anlık festivalle ilgili bilgilere erişmiş olacaklar. Başta yol tarifi olmak üzere etkinlik detaylarına da uygulamadan çok rahat bir şekilde ulaşacaklar. Etkinliklerin çok büyük bir bölümü ücretsiz gerçekleştiriliyor. Hedefimiz 11 ille de sınırlı kalmak değil. Her yıl 4-5 tane yeni şehir ekleyerek 2028 yılına kadar 35 şehirde Kültür Yolu Festivalleri’ni gerçekleştirmek olacak.” şeklinde konuştu. 

Kaynak: RAVZA NUR BAYDEMİR - MEHMET GÜNAY