Gübre satış bayileri toprak verimliliği için denetlendi Gübre satış bayileri toprak verimliliği için denetlendi

Nevşehir Barosuna kayıtlı avukatlar, mesleklerine yönelik şiddetin bir an önce son bulması için Nevşehir Adliye Sarayı önünde toplanarak, yaşanan şiddet olaylarını protesto etti.

Basın açıklamasında konuşan Nevşehir Baro Başkanı Murat Boz, Muğla, İstanbul, Konya, Ankara ve Afyonkarahisar’da 2023 yılı içerisinde yaşanan avukata yönelik şiddet ve cinayet olaylarından örnekler vererek, “Üç gün önce, Nevşehir Barosu önceki dönem Başkanlarımızdan Av. Mustafa Necmi Öncül, takip ettiği dosyanın karşı yanın arkadaşı olan iki kişi tarafından darbedildi. Bu saydıklarımız, her gün ve yaşamın her alanında sistematik hâlde yaşanan avukata yönelik şiddetin, yaşam hakkına dönük ve can yakıcı çok sayıda örneğinden yalnızca birkaç tanesidir.” dedi.

“BU SALDIRILAR ADİL YARGILANMA HAKKINA VE ADALETİN TESİSİNE YÖNELİKTİR”

Avukatların her geçen gün daha fazla öldürme, yaralama, tehdit, hakaret gibi saldırıların mağduru haline geldiklerini belirten Baro Başkanı Boz, “Bazen sözlü, bazen silahlı olan, bazen müvekkilden, bazen karşı taraftan kaynaklanan ve bazen yaralama, bazen ölümle sonuçlanan bu saldırıların değişmeyen ortak bir yönü var: Avukatların bu saldırılarla karşı karşıya kalmalarının nedeni, yalnızca mesleki faaliyetlerini yerine getirmeleridir. Münferitmiş gibi görülen bu saldırılar, aynı zamanda avukatlık faaliyetine, savunmaya, dolayısıyla adil yargılanma hakkına ve adaletin tesisine yöneliktir.” diye konuştu.

“AVUKAT TEHDİT ALTINDAYSA, HAK ARAMA ÖZGÜRLÜĞÜ DE TEHDİT ALTINDADIR”

Boz, “Avukat tehdit altındaysa, hak arama özgürlüğü de tehdit altındadır. Bizler dava dosyalarının tarafı değil, vekiliyiz. Acil talebimiz şudur: Yeni yasama döneminde, Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 104. ve 105. maddeleri uyarınca meclis araştırması açılmalı, konuyla ilgili TBMM araştırma komisyonu kurulmalıdır. Türkiye Barolar Birliğinin Adalet Bakanlığına sunduğu önerilerde yer alan gerekli düzenlemeler acilen hayata geçirilmelidir. Devletin tüm kurumlarında ve yurttaşlarda, avukata yönelik şiddetin engellenmesiyle ilgili farkındalık yaratılmalı ve buna ilişkin somut çalışmalar hayata geçirilmelidir.” ifadelerine yer verdi.

“TEK BİR KAYBA DAHA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK”

Avukatlar olarak tek bir kayba daha tahammülleri olmadığını vurgulayan Başkan Boz, 180 bin avukat, barolar ve Türkiye Barolar Birliği olarak, avukata yönelik şiddetin normalleşmesine izin vermeyerek, asla vazgeçmeden ortak mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini söyledi.

IMG_2786IMG_2781

Kaynak: RAVZA NUR BAYDEMİR