İHH’nın Nevşehirli hayırseverlerin de desteği ile bombardımana rağmen aşevi başta olmak üzere çalışmaları devam ediyor.

baki öncel2

İHH Nevşehir Başkanı Baki Öncel, Gazze’de İHH’nın uzun yıllardır bir temsilciliği bulunduğunu, 30 personelin çalıştığını belirtti.

Gazze’de Mavi Marmara Aşevi’nin yanı sıra mağdur Müslümanlara çeşitli yardımların dağıtıldığını da aktaran Başkan Öncel, “Savaştan önce İHH toplanan bağışları çeşitli banka kanallarıyla nakdi olarak temsilciliğimize ulaştırıyordu. Savaşın şiddetlenmesiyle birlikte çeşitli problemler yaşanabiliyor. Refah Sınır Kapısının kapatılmasından dolayı ayni bağışlar ulaştırılamıyor.” dedi.

Gazze’de yaklaşık 2,5 milyon insanın yaşadığına dikkati çeken Öncel, “Yıllardır süregelen bir tedarik zinciri var. İHH olarak Gazze’ye gönderdiğimiz nakdi bağışlarla tüccarların ellerindeki ürünler satın alma yoluyla alınarak dağıtımlar gerçekleştiriliyor.  İHH’nın tanınırlığı sayesinde nakdi bağışlar savaştan dolayı ulaşmasa bile daha sonra ödenmek üzere tüm ihtiyaç kalemleri tedarik edilebiliyor.” diye konuştu.

Ancak savaş dolayısıyla Gazze’deki ticarethanelerdeki stokların da tükenme noktasına geldiğini söyleyen Öncel,  “İHH Mısır’da hazırlıklar yaparak başta gıda olmak üzere, sağlık, yakıt ve diğer acil yardımlarla ilgili süreçlerini devam ettiriyor. İnsani yardım koridorunun açılmasıyla birlikte Gazze’ye yardımları ulaştıracak. Ayrıca Lübnan’da yaşayan Filistinli mültecilerle ilgili de yardım çalışmaları sürüyor.” ifadelerine yer verdi. 

Ortahisar'da bir ilk daha: GES için imzalar atıldı Ortahisar'da bir ilk daha: GES için imzalar atıldı

Kaynak: HABER MERKEZİ