www.gelecegenefes.com sitesinde Ücretsiz olarak fidan SAHİPLENEREK dikme şansı veriyor her katılımcıya 1 fidan izni verilen sitede Orta Anadolu bölgesi olarak fidan dikme isteği en az olan iller arasında olmamız üzdü.

Aksaray ilinde Şu ana kadar 90 bin öngörülen fidanın 42 bin 435 kişi fidan sahiplenilmiş, 

Nevşehir ili için 50 bin öngörülen fidandan 28 bin 375 kişi fidanı sahiplenilmiş,

Niğde ilinde 50 bin kişiye öngörülen fidandan 34 bin 30 kişi fidan sahiplenilmiş,

Kırşehir 60 bin kişiye öngörülen fidandan 33 bin 840 kişi fidan sahiplenilmiş.

Türkiye genelinde en önde istekli olan iller Bartın, İstanbul, Ağrı, Samsun, Ankara oldu. Site üzerinden kontenjanını en önce dolduran ve fidanlarına kavuşan iller oldular. Türkiye genelinde Orman Genel Müdürlüğünün “Bir Fidan Bin Nefes” temasıyla Türkiye genelinde 11 milyon ağaç dikilecek ve geleceğe nefes olacak.

 “Yeşil Doğa” projesi denilerek her fırsatta yeşil ağlarla örmeye niyetlendiğimiz Bölgemizin dört bir yanını geniş kitlelerin umursamaz bir hal aldığı varsayılarak isteksiz bulunmasına bir anlam verilemedi.  Aksaray ve Nevşehir illerinin orman varlığında en geride bulunmasına rağmen fidan dikme bakımından da isteksiz görünmesi üzerine yetkililer sosyal medya aracılığı ile örgütlenip bu izlenimleri kırmak gerektiği üzerinde durdular.

‘’Orta Anadolu’nun Etrafı Yemyeşil Dağlar’’ sloganıyla başlatılan Ağaçlandırma Seferberliğinde En etkin il Aksaray oldu. Aksaray Valiliği tarafından 5 Kasım’da Aksaray’ın Vilayet oluşunun 30. Yılında 30 bin fidan dikimi 2. Kılıçaslan tepesinde bir etkinlikle gerçekleşecek. Ayrıca başlatılan ağaçlandırma seferberliği kapsamında 100 TL karşılığı 10 adet sertifikalı fidan bağış yapan sayısı 200’den fazla fidan sevdalısı Orman Müdürlüğü banka hesaplarına bağışta bulundular. Orman Bölge Müdürü Cafer Bal ise 90 bin ağaç dikim projesi öngörüyoruz diyerek kararlılık sergiledi.

Bölgesel kalkınmayı amaç edinen Yeşil Doğa Derneği tarafından İnternet sitesi www.gelecegenefes.com‘dan ücret ödemeden fidan sahiplenme vasıtasıyla yeşile önem veren bir bölge olduğumuzu vurgulayıp gerçekte çok istekli olmamızı göstermemiz istendi.