Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından Özbekistan'da başlatılan yardım kampanyası büyük ilgi gördü. Türkiye'ye gönderilmek üzere tonlarca yardım malzemesi toplandı.

Gönül Dağı 1 Nisan Cumartesi TRT 1'de Gönül Dağı 1 Nisan Cumartesi TRT 1'de

3-57

Başkent Taşkent'te oluşturulan toplama merkezine gıda, kıyafet, bebek bezi, battaniye, elektrikli ısıtıcı, fener ve bebek maması gibi temel ve acil ihtiyaçlar getirildi. Toplanan yardımlar 4 uçakla Özbekistan'dan Türkiye'ye geldi.

4-36

Özbekistan Cumhuriyeti Acil Durumlar Bakanlığından 100 kurtarma personeli, Özbekistan Cumhuriyeti Savunma Bakanlığından 50 askeri doktor ve 21 kurtarma ekibi ile 10 kurtarma köpeği deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarında görev alıyor.

Aynı uçaklarla 6 büyük kurtarma aracı ve 2 özel donanımlı araç ile 2 "KAMAZ" ve 2 "UAZ" araçları da afet bölgesine getirildi.

2-81

Özbekistan’dan toplam 92 ton insani yardım malzemesi, 46 ton tıbbi malzeme ve ilaç, 46 ton Özbekistan halkı tarafından toplanan gıda, ısıtıcı ve diğer eşyalar deprem bölgesine getirildi.

Ayrıca Özbekistan Cumhuriyeti Savunma Bakanlığı'nın 2. Tip Askeri Sahra Hastanesi Hatay Ovakent’te kurularak yaralılara 7/24 hizmet veriyor.

WhatsApp Image 2023-02-11 at 19.56.11

Kilis’te Özbek aşçılar tarafından günlük 5 bin kişiye sıcak yemek dağıtılıyor.

Özbekistan arama kurtarma ekipleri Hatay ve ilçelerinde arama kurtarma çalışmaları yapıyor. Özbekistan ekipleri tarafınca enkazdan 13 depremzede canlı olarak kurtarılırken 64 de ceset çıkarıldı.

Özbekistan'dan insani yardım malzemeleri gönderilmesi ve arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.