Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Acıgöl İlçe Müdürlüğü ve Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile düzenlenen Tarla Gününe, Nevşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Özgür Memiş, İlçe Müdürü Taner Düzgün, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak, teknik elemanlar ve bölge üreticileri katılım sağladı.

Hasat öncesi katılımcılara demonstrasyon çalışması ile ilgili tanıtıcı bilgiler verildi.

İl Müdürü Memiş, Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne ve emeklerinden dolayı üreticilere teşekkür etti.

Memiş, “Tarım ve Orman Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünce yerli ve milli tohumlarımızın ulaşmadığı çiftçi kalmasın sloganıyla başlatılan çalışmalar kapsamında Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile ortaklaşa yürüttüğümüz demonstrasyon çalışmalarında, 2 çeşidimizi tarla şartlarında görmek amacıyla Ercan Altay’ın arazisinde demonstrasyon faaliyetini gerçekleştirdik, Sezon boyunca takibini gerçekleştirdiğimiz Levent Bey ve Onaran-2015 çeşitlerinin hasadını gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

“ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEMLERDE TARLADAN SOFRAMIZA KADAR YERLİ ÇEŞİTLERİMİZİ GÖRECEĞİZ.”

Pırlak, Enstitünün 2005 yılından beri yürüttüğü ıslah çalışmaları neticesinde 10 adet yerli ve milli patates çeşidi ülke tarımına kazandırdığını söyledi.

Sadece patates çeşitlerini ülke tarımına kazandırmakla kalmadıklarını 8 tane patates çeşidi ile de pazarlama ve satış hakkını şu anda yerli firmalara devrettiklerini de aktaran Pırlak, “Özel firmalarımızla birlikte şu anda hem sertifikasyon hem de tohumluk üretimleri devam ediyor. Burda gerçekleştirdiğimiz Levent Bey ile Onaran-2015 yerli tohum çeşitlerimizin deneme ekimleri başarılı olup, bu iki çeşit bu yıı içerisinde ilk kez satışa çıkarılmıştır. Patateste S1 kademe yani sertifikalı bir kademe dediğimiz kademeye kadar yani üreticimizin kullanmaya kadar geçen süre 6 yıldır. 6 yılın sonunda başladığımız iki çeşidimiz şu anda çok şükür üreticilerimize buluşuyor, Yani bu iki çeşidimizin tohumlarına üreticilerimiz ulaşabilirler, İnşallah önümüzdeki dönemlerde tarladan soframıza kadar artık yerli çeşitlerimizi göreceğiz.” şeklinde konuştu

Yapılan bilgilendirmenin ardından patates hasadı gerçekleştirilerek üreticilerle değerlendirmelerde bulunuldu.

Bu yıl için uygulanacak hayvancılık destekleri artırıldı Bu yıl için uygulanacak hayvancılık destekleri artırıldı

2-368

Kaynak: MEHMET GÜNAY