Mustafapaşa köyü, Kapadokya bölgesindeki bozulmamış ender yerleşimlerden biri olarak öne çıkıyor.

2003 yılında popüler televizyon dizisi 'Asmalı Konak'ın bu köyde çekilmiş olması da köyü cazip kılan faktörlerden biri olarak görülüyor. Ancak ziyaretçiler köye geldiklerinde sadece dizi mekanını değil, aynı zamanda birçok otel, konak, manastır, vadi, kilise ve cami gibi zenginlikleri de keşfetme şansı buluyor.

KAPADOKYA İÇİNDE EN AZ BOZULMUŞ YERLERDEN

Tarihi ve kültürel öneme sahip olaylara da tanıklık eden Mustafapaşa köyü, 1924 yılına kadar Türkler ve Ortodoks Rumları'nın bir arada yaşadığı, Kapadokya içinde bozulmamış yerleşimlerden biri olarak biliniyor.

1981 yılından bu yana turistik bir merkez olarak kabul edilen köy, Kültür Bakanlığı tarafından koruma altına alındı.

Köyde yer alan 93 ev, 30'dan fazla kilise ve şapel gibi tarihi yapı, 5 vadinin etrafına yayılmış taş binalarla büyüleyici bir atmosfer oluşturuyor. Kapadokya içinde en az bozulmuş yerlerden biri olarak biliniyor.

KÖY İSMİNİ NEREDEN ALDI?

Milletvekili Çalışkan, Tayland Milli Günü kutlamasına katıldı Milletvekili Çalışkan, Tayland Milli Günü kutlamasına katıldı

1924 yılından sonra köye su getiren Mustafa Paşa'nın ismi, köy ihtiyar heyetinin kararıyla köye veriliyor. Bu dönemden sonra köyün demografik yapısı, Rumlar yerine Yunanistan'ın Kastoria şehrine bağlı Jerveni köyünden gelen muhacirlerle tamamen değişiyor.

Mustafapaşa, zengin tarihini ve kültürel mirasını günümüze taşıyan özel bir köy olarak, 1981 yılı itibarıyla turistik bir merkez olarak önemini sürdürüyor. 

IMG_1779IMG_1746IMG_1737

Kaynak: RAVZA NUR BAYDEMİR