Orman Benim” kampanyası ile toplumsal farkındalık oluşturup, yangın sayılarını ciddi oranda düşürmek ve vatandaşları bilgilendirmek amacıyla bilgilendirme metni yayımlandı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden yapılan bilgilendirmede iklim değişikliği ve küresel ısınmanın etkisi ile en fazla artış görülen afetlerin başında orman yangınlarının geldiği belirtilerek, "Akdeniz iklim kuşağında bulunan ülkemizde, ormanlarımızın büyük kısmını yangına hassas ormanlar oluşturmaktadır. Son 10 yıllık (2014-2023) yangın istatistiklerini incelediğimizde, ülkemizde yılda ortalama 2 bin 600 orman yangını meydana geldiği görülmektedir. Aynı istatistikler, bizlere çıkan yangınların sayısal olarak yüzde 87 sinin insan kaynaklı, geri kalan yüzde 13'ünün ise yıldırım kaynaklı (doğal nedenler) yangınlar olduğunu göstermektedir. İnsan kaynaklı yangınlardan zarar gören alanın, toplam yanan alan içindeki payı ise yüzde 99 olarak karşımıza çıkıyor." denildi.

ORMAN YANGINLARININ SEBEPLERİ

Orman yangınlarının doğal olmayan sebeplerinin azaltılması ile ormanların büyük ölçüde yangınlardan korunacağı vurgulanan bilgilendirmede, "Doğal olmayan, insan kaynaklı yangınların sebepleri araştırıldığında; Tarımsal hasat sonrası oluşan anızların ve atıkların yakılması sonucu meydana gelen yangınlar, Biçerdöver ve balya makinesi gibi tarımsal hasat makinaları tarafından gerekli önlemlerin almaması sebebi karşılaşılan yangınlar, Tarımsal alan ve yerleşim alanlarında temizlik amaçlı çöp atıkların yakılması, Özellikle araçla seyir halindeyken sönmemiş sigaraların açık alanlara atılması, açık alanlarda salça ve bulgur kaynatma gibi faaliyetler için yakılan ateşler, çobanlar, avcılar ve doğa yürüyüşçüleri gibi ormanlık alanlarda aktivite icra edenler tarafından yakılan ve tam olarak söndürülmeyen ateşler, piknik ve rekreasyon amaçlı yakılan mangal ve ocak ateşleri, çevreye gelişi güzel atılan, başta cam şişeler olmak üzere mercek etkisi yaratacak atıklar, yerleşim yerleri arasında enerji taşıyan hatların bakımsız bırakılması veya kapasitesinin üzerinde enerji çekilmesi nedeniyle patlayan trafolar, karayolunda başta aşırı balata ısınması gibi nedenler ve trafik kazasına bağlı araç yangınları, tren raylarından çıkan kıvılcımlarından kaynaklı yangınlar, açık alanlardaki katı atık çöplüklerinde, gerekli tedbirlerin alınmaması sonucu meydana gelen yangınlar, kaynak yapılması ve spiralle metal kesme çalışmaları esnasında çıkan kıvılcımların sebep olduğu yangınlar, gelişmemiş kişilik özellikleri ve güdüleri nedeniyle bazı şahıslarda hâkim olan Vandalizm duyguları sonucunda kasten çıkarılan yangınlar olduğu görülmektedir." ifadelerine yer verildi.

"BASİT TEDBİRLERLE ORMANLARIMIZ YANGINLARDAN KORUNACAKTIR"

TES Acıgöl’de ziyaretlerde bulundu TES Acıgöl’de ziyaretlerde bulundu

Orman yangınlarıyla mücadelede önleyici tedbirlere özellikle dikkat çekilen bilgilendirmede şu ifadelere yer verildi: Ülkemizde de orman yangınlarıyla mücadelede önceliğimizi önleyici tedbirler ile yangınların çıkmasına mani olunması ve sayılarının düşürülmesine yönelik çalışmalar oluşturmaktadır. Alacağımız basit tedbirler ve göstereceğimiz dikkatle, insan kaynaklı orman yangınların önüne geçilebilecek ve ormanlarımız yangınlardan korunacaktır.

Toplumsal bir sahiplenme ile başarıya ulaşacağına inandığımız ‘’Orman Benim’’ kampanyası ile toplumsal farkındalık oluşturup, yangın sayılarını ciddi oranda düşüreceğiz. Böylece mevcut söndürme kapasitemizi daha verimli kullanarak toplumumuz için bir tehdit haline dönüşen orman yangınlarının zararlarını en aza indireceğiz. Bu kampanya ile başta insan faaliyetlerinin yoğun olduğu ormanlardan geçen yolların kenarları olmak üzere, ormanlarımızdaki çöpleri ve yangına sebep olabilecek maddeleri temizleyecek, ormanlarımızdaki yangın yükünü azaltacak ve Yeşil Vatan’ımızı orman yangınlarıyla karşı karşıya bırakmayacağız."

Kaynak: HABER MERKEZİ