TES’in düzenlediği programda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatından kesitlerle, Cumhuriyet’in fazilet ve değerleri anlatıldı.

Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (NEVÜ) Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Haşim Erdoğan konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Öğretim Üyesi Erdoğan, Atatürk dönemi hatıratları ve Nutuk üzerinden Atatürk’ün hayatındaki dönüm noktalarını değerlendirerek Atatürk’teki Cumhuriyet fikri ve milli mücadele döneminde yapılan kritik askeri ve siyasi hamleleri anlattı.

Erdoğan, “Atatürk; Türk milletinin kurtarıcısı ve kurucusu olmuştur. Osmanlı’nın son paşası Cumhuriyetin ilk Cumhurbaşkanı olmuştur.” ifadeleriyle geçmişle gelecek arasındaki bağlantıya dikkat çekerek modern Türkiye’nin inşasında Atatürk’teki batı tarzı yönetim anlayışının oluşum aşamalarını dinleyicilere aktardı.

TES Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç konferansta, “İçeride gelecekten umudunu kesmiş mandacılara, dışarda ülkesini işgale gelen Emperyalistlere karşı mücadele etti. Ve Türk milleti ile kazandı. Türk Devletini; Saltanattan Cumhuriyete, Teokrasiden laik devlete, çöken imparatorluktan milli devlete dönüştürdü. Türk İnsanını; tebaadan vatandaş kimliğine kavuşturdu. Ey yüce Türk! Senin bugün yapman gereken ona dua etmek. Gür sesinle İstiklal Marşı’nı okumak. Özgürlüğü ve Cumhuriyeti haykırmaktır.” dedi.

Konferans sonunda Başkan Urgenç, Erdoğan’a Cumhuriyetin 100.yılı anısına hazırlatmış oldukları Atatürk ve Cumhuriyet tablosunu takdim etti.  

Yeşilay ve YEDAM'dan HEM Müdürü Koçak’a ziyaret Yeşilay ve YEDAM'dan HEM Müdürü Koçak’a ziyaret

IMG_8767

Kaynak: HABER MERKEZİ