Açılış programı, Türkiye’de meydana gelen 10 ili etkileyen büyük depremde hayatını kaybeden vatandaşlar için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

Avrupa Birliği'nin Başkenti Brüksel’de yapılan açılışa T.C. Anvers Başkonsolosu Batu Kesmen, Brüksel Başkonsolosu Umut Deniz, Brüksel Basın Müşaviri Hilal Özen, AK Parti Belçika Temsilcisi Ruhi Açıkgöz, Belçika CHP Birliği Başkanı Derya Bulduk, Saadet Partisi Belçika Temsilciliği Başkan Yardımcısı Muharrem Bozçal, UID Başkanı Enis Çimen, TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, TGF Genel Sekreteri Bayram Ekici, siyasi parti milletvekilleri, siyasi partilerin temsilcileri, belediye başkanları, STK temsilcileri, gazeteciler,  iş insanları ve Türk vatandaşlar katıldı.

Avrupa Bağımsız Basın Birliği kurucuları; Başkan Kadir Duran, Başkan Vekili Nejdet Özkan ve Genel Sekreter Bilgin Özçiftçi'den oluştu.

Başkan Kadir Duran yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Avrupa Bağımsız Basın Birliğini uluslararası bir kimliğe kavuşturmak için çalışmalarımızı özenle yapacağız. Türk devletleri ile ilişkilerimizi geliştirmek birlikte önemli projeler ve güç birliği yapmak için bugün Türkiye Gazeteciler Federasyonu Belçika temsilcisi olarak ilk adımı attık. TGF çatısı altında olmak bize de büyük güç katacaktır. Bu gücü meslektaşlarımızın sorunlarının çözümü noktasında en iyi şekilde kullanacağız." dedi.

Başkan Vekili Nejdet Özkan, Türkiye Gazeteciler Federasyonunun bir üyesi olmanın onur verdiğini belirterek, "TGF Yönetim kuruluna huzurlarınızda bizleri onurlandırdıkları için çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra meslektaşlarımız için ortak projelerde birlikte çalışarak güç birliği yapacağız. Ayrıca derneğimiz tüm meslektaşlarımıza hayırlı olsun." dedi.

Genel Sekreter Bilgin Özçiftçi, “Avrupa Basın Birliği olarak mesleğimizle ilgili çok önemli çalışmalar yaptık. Üst kuruluş TGF ile iş birliğimiz Türk Dünyasına büyük katkı sağlayacak. TGF Yönetim Kurulu ve üyelerine teşekkür ederim." dedi.

TGF Genel Sekreteri ve Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Bayram Ekici; “Teşkilatlanma çalışmalarımızı bugün Belçika ile güçlendirdik. Türk Dünyasında yaptığımız projelere Belçika’yı da eklemiş olduk. Önemli bir basın kuruluşunun açılışını yaptık. Avrupa’da etkin olacak çalışmalar yapacağını düşünüyorum. Türk Dünyası ile bağlarımızı güçlendirmeye devam edeceğiz." dedi.

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca ise, “Öncelikle ülkemizde meydana gelen deprem felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımız acil şifalar diliyorum.

Ülke olarak çok zor günler geçiriyoruz. Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ilimizi vuran depremin yaralarını sarmaya çalıştığımız bugünlerde Anadolu basını olarak da zor ve acı günler yaşıyoruz. Maalesef 26 meslektaşımızı bu deprem felaketinde kaybettik, onlarca meslektaşımız enkaz altında yaralandı, yaşam mücadelesi veriyor. Yine onlarca meslektaşımız şu anda mesleklerini yürütemeyecek durumdalar. Biz TGF olarak meslektaşlarımızın sorunlarıyla ilgilenmek ve yanlarında olmak için depremden hemen sonra o bölgelere gittik. Tüm Türkiye genelinde bir dayanışma seferberliği başlattık, buradan tüm Anadolu basınına bu yardım seferberliğine katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.” diyerek teşekkürlerini iletti.

Gelsin Hayat Bildiği Gibi 23 Mart Perşembe Show TV'de Gelsin Hayat Bildiği Gibi 23 Mart Perşembe Show TV'de

 YENİ BASIN KANUNU HÜSRAN

 Basının en büyük sorununun bu meslekle ilgili kararlar alınırken meslek kuruluşlarının görüşünün alınmaması ve yok sayılmaz olduğunu söyleyen Başkan Karaca, "Anadolu basını için hüsran verici olan yeni basın kanunu bunun en son örneğidir. Bir yandan basın özgürlüğüyle ilgili kaygılara neden olurken diğer yandan da gazetelerin yaşamasının önüne geçilmesine sebep olan uygulamaları doğru bulmuyoruz. Yeni basın kanunu beklentilerin uzağında kalmıştır. Gazeteler ve çalışanlarının yanı sıra ne yazık ki Türkiye’de uydudan yayın yapan televizyonlar ve radyolar da yıllardır üvey evlat muamelesi görüyor. Hem uydu bedeli ödüyorlar hem de devletten destek alamıyorlar. Bu nedenle sayıları her geçen gün azalıyor." diye konuştu.

 TGF TÜM DÜNYA'DA TEŞKİLATLANIYOR

Karaca son olarak, "Değerli konuklar Türkiye Gazeteciler Federasyonu tüm dünyada örgütlenen bir Federasyondur. Bu bağlamda Türk dünyasında ve Balkan ülkelerinde var olan TGF ile bugün de Avrupa Birliğinin Başkenti Brüksel'de yeni kurulan Avrupa Bağımsız Basın Birliğini bünyemize katarak çalışmalarımıza hız verdik. Ben başta Kadir Duran olmak Necdet Özkan ve Bilgin Özçiftci'ye çok teşekkür ediyorum.

Avrupa Basın Birliğinin Avrupa'da görev yapan meslektaşlarımızın sıkıntılarının çözümü noktasında önemli görev üstleneceğine inanıyorum. Ve bu kapsamda TGF olarak Avrupa Bağımsız Basın Birliği ile güzel projelere imza atacağımıza eminim." dedi.

Program Avrupa Basın Birliği kurucularına TGF Yönetim Kurulu tarafından hazırlanan üyelik beratı ve plaket takdimi ile sona erdi.