Gençlik kolları başkanı trafik kazasında hayatını kaybetti Gençlik kolları başkanı trafik kazasında hayatını kaybetti

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığının kurum adına yapılan gayrimenkul satışlarında gazete ilanı için ön görülen rayiç bedel sınırının 5 kat arttırılmasına tepki gösterdi.

TGF Genel Başkanı Karaca’nın konuyla ilgili açıklaması şöyle: “Bir süre önce yayınlanan genelgeyle kurumlara gazete alımını ve basın kuruluşlarına ilan verilmesini yasaklayan anlayış gazeteleri tümüyle bitirmeye karar vermiştir. Son olarak SGK’nın kurum içi yayınladığı genelgeyle, kurum adına yapılan gayrimenkul satışlarında gazete ilanı için öngörülen rayiç bedel sınırını 500 bin liradan 2 buçuk milyon liraya çıkardı. Bu kararla gazetelerin resmi ilan gelirleri önemli ölçüde düşecek. SGK’nın 2 buçuk milyon liranın altındaki satışları nasıl duyuracağını da çok merak ediyoruz.

Biz Anadolu ve Trakya basının temsilcisi TGF olarak, yerel basının demokrasinin kaleleri olduğuna inanıyor ve yerel basını bitirecek bu uygulamalardan vazgeçilmesini diliyoruz. Basından tasarrufun, demokrasiye ve özellikle yerel demokrasiye zarar vereceğinin bilinmesini istiyor ve basına yönelik bu kararlardan vazgeçilmesini diliyoruz.”

Kaynak: HABER MERKEZİ