2 Eylül’de Samsun’dan start alan TransAnatolia’da 3 gün geride kaldı. 17 il sınırından geçen, 14 ülkeden 125 yarışmacının katıldığı yarışın üçüncü gününde Sivas’tan start alan yarışmacılar, günü Nevşehir’in Göreme beldesinde tamamladı. Yarışta bugüne kadar Strabon, Tokat, Kösedağ, Çayıralan, Felahiye etaplarında toplam 1005 km geride kaldı. Yarışta toplam 2 bin 350 km koşulacak.

5 Eylül Salı sabahı Sivas’tan start alan yarışmacılar, Çayıralan ve Felahiye özel etaplarında toplam 359 km’lik bir parkuru geçerek Nevşehir’in Göreme beldesindeki kamp alanında ulaştı.

WhatsApp Image 2023-09-05 at 20.43.32 (4)

Yarışmayla ilgili açıklama yapan organizasyon sorumlusu Orhan Çelen, Transanatolia’nın bu sene çok özel bir rotası olduğunu söyledi.

Bugün itibariyle yaklaşık 2 bin 300 kilometrelik etabın 900 kilometresinin tamamlandığını belirten Çelen, “7 il geçtik, bütün yarışmacılarımız aramızda. Mekanik arıza yapanlarımız oldu. Kazasız, belasız Kapadokya’ya geldiğimiz için mutluyuz.” dedi.

14 ülkeden 125 yarışmacı yarışmacının yarıştığını aktaran Çelen, “Arjantin ve Yeni Zelanda gibi ülkeler var. Dünyanın öbür ucundan gelen misafirlerimiz var. 14 ülkeden 80 araç, 125 yarışmacıyla yarışıyoruz. Transanatolia bir yarış organizasyonu ama ben hep şunu söylüyorum, yarış organizasyonu olduğumuz gibi bir turizm aktivitesiyiz. Bu yarışmacıların buraya yarışa, Türkiye’ye gelmesi için ödediği rakamlar evet turizm ekonomimize katkı sağlıyor ama asıl bence en önemli özelliği Türkiye tanıtımına verdiği katkı. Çünkü bütün yarışmacılarımız buradan son derece mutlu ayrılıyorlar ve ülkemizin birer tanıtım elçisi oluyorlar.” diye konuştu.

NESİAD UR-GE Birinci Etap Toplantısı başarıyla tamamlandı NESİAD UR-GE Birinci Etap Toplantısı başarıyla tamamlandı

“BU SENE ÇOK ÖZEL ROTAMIZ VAR”

Bu sene Transanatolia’nın Cumhuriyet’in 100. yılına özel en önemli rotasını oluşturduklarını kaydeden Çelen, “Bildiğiniz gibi istiklal mücadelemiz, Cumhuriyet’in hikayesi Samsun’dan başladı, biz de Samsun’dan start aldık. Arkasından Amasya’daydık. Sivas ilindeydik dün akşam bu da özel bir gündü. Sivas Kongresi’nin 104. yılıydı dün. Bugün Kapadokya’dayız, yarın Tuz Gölü’nü geçeceğiz. Bundan sonraki rotamız üzerinde istiklal mücadelemizin en önemli durakları var. Sakarya Meydan Muharebesi alanları, Büyük Taarruz’un yapıldığı alanlar, arkasından İzmir’e doğru Akıncılar Yolu’nu takip ederek 9 Eylül’de yani İzmir’in kurtuluş günü rotamızı İzmir’de tamamlamayı hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023-09-05 at 20.43.32

“TÜRKİYE HARİKA BİR ÜLKE”

Yamaha Pilotu Pol Tarrés i Roca ise Yamaha adına değişik ülkelerde yarıştığını ancak Türkiye’nin harika bir ülke olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Bu sene Türkiye’ye geleceğimiz belliydi, planda vardı. İlk 3 gün sonunda söyleyebilirim ki Türkiye harika bir ülke.

Türkiye’de motor sürmek benim için bir rüya gibi. Ben Andorra’da dağların arasında yaşıyorum. Bu kadar geniş arazilerde motosiklet sürmek benim için harika ve her saniyesinin tadını çıkarıyorum. Şu anda yarışta birinci sıradayım ama bunun çok bir önemi yok çünkü her an her şey değişebilir. Ama etaplar gördüğüm kadarıyla çok güzel. Böyle etaplar organize etmek organizasyon için çok kolay bir şey değil, çünkü çok geniş bir alana yayılmış uzun uzun etaplar var. Ama şu ana kadar gördüğüm kadarıyla etaplar muhteşem ve sonuna kadar mücadele edeceğim.”

WhatsApp Image 2023-09-05 at 20.43.31 (1)

Yarışlarda kadın kamyon pilotu olarak dikkati çeken ve İngiltere’den katılan Holly Wicklow da şunları aktardı: “İlk defa Türkiye’ye geldim. Etaplar çok dar olmasına rağmen çok teknik ve çok keyifli. Özellikle manzaralar çok güzel. Böyle büyük bir kamyonla yarıştığımız için etaplara kamyonu sığdırmak biraz zor oluyor ama özellikle manzara ve görüntüler çok güzel.

Buraya gelmek bizim için önemliydi.  Özellikle biraz zorlayıcı ve mücadeleci olsun diye bu büyük kamyonla yarışlara katılmayı tercih ettim.”

Yarın sabah saatlerinde kamptan ayrılacak olan yarışmacılar, Aksaray’dan start alacak yarışma etabının Ankara’ın Haymana ilçesinde tamamlayacak.

WhatsApp Image 2023-09-05 at 20.43.32 (1)WhatsApp Image 2023-09-05 at 20.43.32 (2)WhatsApp Image 2023-09-05 at 20.43.32 (3)

Kaynak: RAVZA NUR BAYDEMİR